Dlaczego warto jeść kukurydzę?
Zacznijmy od konkursu sfinansowanego z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. W Serocku miał miejsce jego finał i dobrym wprowadzeniem do tych zmagań był wykład Artura Wesołego, dietetyka i trenera kulinarnego o tym, dlaczego warto jeść kukurydzę. W zmaganiach kulinarnych wzięło udział pięć najlepszych dwuosobowych zespołów wyłonionych w trakcie preselekcji z zespołów, które nadesłały swoje zgłoszenia.
Finał wyłonił zwycięzców:
- I miejsce za danie „Kukurydziany raj” zajął zespół w składzie Dominika Molenda i Alan Józefiak z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. J. Śniadeckich w Poznaniu.
- II miejsce za danie „Zagubieni w kukurydzy” zajął zespół w składzie Natalia Goździk i Oskar Radoła z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy.
- III miejsce za danie „Kukurydziane cudo” zajął zespół w składzie Weronika Kula i Amelia Słanek z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach.
Polska liderem w uprawie kukurydzy cukrowej
Z wykładu Anny Kołakowskiej z FNPSMS wynika, że Polska jest jednym z europejskich liderów w uprawie kukurydzy cukrowej. Najwięcej uprawia się jej na Węgrzech (26,3 tys. ha) i we Francji (24 tys. ha). W Polsce kukurydza cukrowa uprawiana jest na ok. 14 tys. ha, co daje nam 18% udziału w Unijnej produkcji i trzecie miejsce. A przeznaczenie tej kukurydzy? Ok. 10% plonów zagospodarowanych w przetwórniach trafia na mrożone kolby, 60–65% na mrożone ziarno i do 30% konserwuje się w puszkach.
Prof. dr hab. Tadeusz Michalski podsumował produkcję kukurydzy w prawie zakończonym sezonie. Prawie, bo jak wiemy, część kukurydzy ziarnowej zbiera się nawet zimą. Nie są to dokładne jeszcze dane a szacunki PZPK. Konkretnie trzy szacunki z poprawką w dół, w kontrze do szacunków GUS. Te dane pokazujemy w tabeli i z pewnością mają wpływ na kształtowanie się cen w skupie, ale tych relacji nie da się zrozumieć.
Przecież mniejsza podaż powinna podnieść ceny, a niestety kukurydza jest znacznie tańsza niż rok temu.
Marek Kalinowski