Jaki projekt realizuje firma Syngenta?
Firma od dwóch lat realizuje bardzo ciekawy projekt MaxiMaize, oferując do siewu mieszaninę topowych odmian z grupy Powercell. O co w tym chodzi i jaki jest cel siewu mieszaniny odmian kukurydzy, napiszemy w szczegółach już wkrótce. To bardzo ciekawe rozwiązanie i trzeba wyjaśnić to dogłębnie w oddzielnym artykule.
Syngetna proponuje odmiany mieszańcowe kukurydzy
A dziś trochę konkretów dotyczących najnowszych odmian kukurydzy Syngenta, które pojawiły się w katalogu na 2024 r. Mieszańce to część oferty firmy dla plantatorów kukurydzy. To także autorski system zaprawiania materiału siewnego Elevation i Elevation Plus oraz Cropwise Seed Selector – usługa cyfrowa pozwalająca optymalizować indywidualne parametry siewu mieszańców uwzględniające m.in. ryzyko okresowych niedoborów wody. Goście Pól Klasy S mogli też zapoznać się z działaniem preparatu biologicznego Quantis i herbicydów dla kukurydzy dopasowanych do warunków pogodowych.
Dentowa genetyka od Syngenta
Przejdźmy do nowości z przypomnieniem historii nowej, dentowej genetyki Syngenta. Już kilka lat temu, bodajże w 2017 r., na jednym z Pól Klasy S w Cykowie, firma pokazywała pierwszego typowego denta z nowej puli genetycznej pod kodową nazwą SB2215. Ten nowy dent pokazał wówczas duży skok plonowania. Jak mówili wtedy przedstawiciele firmy, ta nowość miała potencjał plonowania o 4 t/ha wyższy od całkiem niezłej wówczas odmiany Fenomena. Wtedy w 2017 r. w Cykowie testowana odmiana SB2215 (zarejestrowana ostatecznie pod nazwą SY Impulse) na mokro dała plon ponad 19 t/ha, na sucho w przeliczeniu na 14% wilgotności było to dokładnie 13,1 t/ha. Warto dodać, że ten pierwszy dent z nowej puli genetycznej był przypisany do nowej linii odmian kukurydzy o nazwie Artesian, które bardzo dobrze znoszą stres suszowy i temperaturowy.
Mieszańce na 2024 do Syngenta
Od tamtego czasu nowoczesnych dentów w ofercie firmy pojawiło się sporo, a na przyszły sezon są kolejne nowości. W tej bogatej ofercie są mieszańce bardzo plenne, ale i wymagające, a także wiernie i wysoko plonujące ziarnowe denty, które sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach.
Nowością wśród odmian ziarnowych, dostępną już w portfolio Syngenta jest odmiana SY Astrella. To udoskonalony następca znanej i cieszącej się uznaniem odmiany SY Talisman. SY Astrella nadaje się na stanowiska średnie oraz dobre, charakteryzuje się najlepszym wigorem początkowym i dużą odpornością na wyleganie.
Nowością w typie ziarna dent i odmianą najwcześniejszą (FAO 240–250) jest SY Olivia. Ten mieszaniec sprawdzi się w każdych warunkach glebowych. Należy dodać, że bogata kolekcja odmian Syngenty zawiera szereg mieszańców ze wspomnianego wcześniej programu hodowlanego Artesian. Takie odmiany sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach, bo są bardziej tolerancyjne na stres suszy oraz wysokie temperatury i optymalizują zużycie wody. Nowością w ofercie jest też odmiana SY Fanfara o uniwersalnym przeznaczeniu zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę.
Są też nowe odmiany typowo kiszonkowe w typie ziarna flint/dent, gwarantujące zarówno bardzo wysokie plony kiszonki, jak i jej wysoką jakość. Warto przypomnieć znane już odmiany i nadal nowości z tej grupy: SY Amfora – królowa wśród kiszonek, SY Aniston czy SY Remus. A najnowsze na przyszły sezon są dwie:
- SY Remco,
- SY Fertilius.
Ta druga to godny następca cenionej odmiany SY Kardona.
Platforma Cropwise Seed Selector
Cropwise Seed Selector to platforma dostępna już od 1 października br. umożliwia uzyskanie spersonalizowanej rekomendacji nasion kukurydzy, dostosowanej do lokalnych warunków konkretnego gospodarstwa. Firma na tej platformie oddaje w ręce rolników kompletną wiedzę o odmianach Syngenta, zebraną z wieloletnich doświadczeń prowadzonych na terenie całej Europy w sieci doświadczeń polowych CropEx.
W tych doświadczeniach firma korzysta z najnowszych technologii rolniczych, aby w pełni przygotować testowane odmiany do ery cyfrowej. Nie wchodząc w szczegóły analizy zbieranych danych, ich celem jest optymalizacja plonów mieszańców w praktyce, na każdej części pola i w trudnych warunkach uprawy. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować odmiany i technologię ich uprawy do warunków gospodarstwa.
Zebrane z doświadczeń dane są wprowadzane na platformę Cropwise i mogą z niej korzystać plantatorzy za pomocą narzędzia Cropwise Seed Selector, tworząc rekomendacje skrojone na miarę własnych pól.
Elevation i Elevation Plus firmowe programy od Syngenta
Te dwa firmowe programy zaprawiania materiału siewnego mieszańców kukurydzy różnią się pakietem ochrony. Program Elevation zapewnia kompleksową ochronę kukurydzy przed chorobami oraz wpływa na poprawę kiełkowania i wschodów roślin.
Czasami potrzebna jest jednak mocniejsza ochrona i dla tych dedykowany jest program Elevation Plus. Jest bardziej elastyczny i z szerszym pakietem ochrony. W tym pakiecie dodatkowo firma oferuje zabezpieczenie wschodzących roślin przed ptakami i szkodnikami glebowymi. Dodatkowo, jest w zaprawie kompleks biostymulujący i odżywiający młode rośliny, co da kukurydzy lepszy i silniejszy start początkowego rozwoju i wzrostu.
Biostymulator Quantis na stres suszy
Jednym z produktów prezentowanych rolnikom na Polach Klasy S był biostymulator Quantis. To produkt naturalnego pochodzenia w formie płynnego nawozu organicznego, który minimalizuje wpływ stresu wysokich temperatur i suszy. Produkt ma rejestrację w kukurydzy, ale także w rzepaku, ziemniakach, zbożach i truskawkach. Ten biostymulator zaleca się stosować przed wystąpieniem warunków stresowych. Jak działa? Odwleka w pewnym sensie reakcję roślin na bodźce stresowe.
Normalnie, kiedy roślina zaczyna odczuwać deficyt wody zmienia rozwój, nastawiając się na wydanie plonu generatywnego, aby gatunek mógł przetrwać. Odbywa się to oczywiście cięciem potencjału plonotwórczego, przyspieszeniem starzenia. Rośliny po zastosowaniu biostymulatora w tych samych warunkach stresowych opóźniają te reakcje o 7–14 dni. To w rozwoju kukurydzy bardzo dużo, przy czym właśnie w tym czasie sytuacja wilgotnościowa może się zmienić na plus.
Marek Kalinowski