Trzy sposoby zwalczania omacnicy prosowianki
Podstawą skutecznej ochrony upraw przed atakiem omacnicy prosowianki jest śledzenie intensywności nalotów szkodnika w celu uchwycenia poziomu kulminacyjnego i zaplanowania zabiegów agrotechnicznych. W tym roku omacnica zaatakowała wyjątkowo wcześnie, ponieważ z definicji to połowa czerwca jest najwyższym czasem wnikliwych obserwacji nalotów.
W zwalczaniu omacnicy prosowianki skuteczne są biopreparaty, o których przeczytasz w artykule: 3 skuteczne sposoby na zwalczanie omacnicy w kukurydzy.
Mechanizm samoobronny kukurydzy przed omacnicą
W kukurydzy skoncentrowana jest słodka (dla człowieka) toksyna DIMBAO, która powoduje większą śmiertelność omacnicy. Niestety, stężenie tej substancji wraz ze wzrostem rośliny się zmniejsza. W zwalczaniu omacnicy prosowianki skuteczne będą następujące metody:
- agrotechnika pożniwna (rozbijanie łodyg, a potem najlepiej orka),
- zmianowanie (unikanie monokultury),
- monitoring nalotów szkodnika,
- po przekroczeniu progu szkodliwości — ograniczanie metodami biologicznymi i chemicznymi.
Więcej na temat DIMBAO przeczytasz w artykule: Kukurydza ma mechanizm samoobrony przed omacnicą. Jak działa w praktyce?
Nalot omacnicy w maju?
Jak informują rolnicy, pomimo wczesnej, jak na omacnicę pory, dostrzegają jej obecność w uprawach kukurydzy. Plantatorzy przewidują, że może dojść do nawet dwóch nalotów.
Swoim spostrzeżeniem podzielił się rzecznik Polskiego Związku Roślin Zbożowych i rolnik Tadeusz Szymańczak, który przyznaje, że nie pamięta, by omacnica zaatakowała już w maju.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: TPR, Facebook/Tadeusz Szymańczak