
Siew kukurydzy, by wschody były przed 15 maja czy po?
Mieszańce kukurydzy z ziarnem flint możemy siać w mniej ogrzaną glebę, a typowe denty wymagają ciepła. Są jednak typy pośrednie i tutaj patrzymy, czy są one bardziej zbliżone do flinta, czy denta. Trudnością jest ryzyko przymrozków i wielu rolników wyznaje zasadę na tyle wczesnego siewu, aby kukurydza na zimną Zośkę miała już liście osłaniające stożek wzrostu przed przemarznięciem. Inni czekają z siewem tak długo, aby wschody miały miejsce tuż po zimnej Zośce.
W tym miejscu warto jednak dodać, że w okresie ostatnich 15 lat termin siewu kukurydzy przyspieszył w Polsce aż o 20 dni. Daje to o 20 dni dłuższą wegetację i umożliwia uprawę kukurydzy ziarnowej już w całym kraju. Dlatego w większości gospodarstw siewy kukurydzy są wczesne i to najczęściej daje najlepsze rezultaty, tym bardziej, że w obliczu ewentualnej suszy glebowej kukurydza siana wcześnie ma już solidny system korzeniowy.
Sprawdź też: Kukurydza: co wziąć pod uwagę przy wyborze odmiany mieszańcowej?
Jaka temperatura sprzyja siewowi kukurydzy?
Reasumując – siewy kukurydzy od połowy kwietnia to dla większości termin uzasadniony i optymalny. Wcześniej nie polecam, chociaż są ryzykanci siejący kukurydzę 1 kwietnia. Tak czy inaczej średnio dobrze byłoby siać kukurydzę w glebę ogrzaną do 8°C, ale z wyjątkami. Odpowiednio przygotowany materiał siewny odmian flint można bezpiecznie siać przy 7–8°C, ale typowe denty przy 9–10°C. Warto jednak analizować prognozy pogody, bo chwilowe ocieplenie zachęca do siewu, ale jeżeli przyjdzie dłuższe ochłodzenie, to kukurydza może skiełkować dopiero po miesiącu i nierówno. Niezależnie od przebiegu warunków termicznych wiosną, lepiej nie zwlekać z siewem po pierwszej dekadzie maja. A jeżeli już, to tylko na glebach ciężkich, zimnych, wolniej ogrzewających się.
Optymalnego terminu siewu nie można wyznaczyć konkretną datą. Trzeba go dopasować do typu gleby, jej właściwości, także do cech mieszańca i kierunku produkcji kukurydzy, ale również wziąć pod uwagę czas, w którym spodziewać się możemy majowych przymrozków.
Siew kukurydzy na kiszonkę później, a na ziarno wcześniej
Wieloletnie obserwacje naukowców dowodzą, że w uprawie kukurydzy na kiszonkę lepsze są siewy późniejsze, a w uprawie na ziarno siewy wcześniejsze. Dlaczego? Wynika to z ukierunkowania rozwoju fizjologicznego kukurydzy. Wczesny siew bardziej sprzyja rozwojowi w kierunku plonu generatywnego, zaś późniejszy bardziej rozwojowi kukurydzy w kierunku plonu wegetatywnego. Na efekty plonotwórcze wpływ ma także głębokość siewu z zasadą, że na lżejszych glebach siejemy głębiej na 5–6 cm, a na ciężkich płycej – na 3–4 cm. Co do zagęszczenia siewu najlepiej jest kierować się rekomendacjami hodowców odmian.
Marek Kalinowski