Święto Kukurydzy: Ekspert zdradza, jak przygotować pole pod kukurydzę [WIDEO]TPR/Yt
StoryEditorŚwięto Kukurydzy

Święto Kukurydzy: Ekspert zdradza, jak przygotować pole pod kukurydzę [WIDEO]

19.08.2024., 13:00h

Święto Kukurydzy w SGGW Obory zbliża się wielkimi krokami. W jaki sposób przygotowano poletka wystawowe pod uprawę tej rośliny i jakie techniki nawożenia zastosowano?

Święto Kukurydzy TPR i PROFI

Zbliża się Święto Kukurydzy organizowane przez redakcję „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i magazyn „Profi”. O to, w jaki sposób i przy wykorzystaniu jakich technik nawożenia zostały przygotowane poletka wystawowe pod uprawę kukurydzy, zapytaliśmy dr. Arkadiusza Wilkowskiego będącego wicedyrektorem gospodarstwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Oborach.

Jak wyglądało przygotowanie pola pod uprawę kukurydzy w Oborach?

Podczas tegorocznego Święta Kukurydzy, które odbędzie się 4 września br. w gospodarstwie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Oborach, zostaną zaprezentowane 73 poletka z mieszańcami kukurydzy. Dr Arkadiusz Wilkowski opowiedział nam, w jaki sposób przygotowane zostały pola pod uprawę kukurydzy na czekające nas we wrześniu święto oraz wytłumaczył, jakie były proporcje obornika i nawozów, które umożliwiły jej prawidłowy wzrost.

– Przedplon dla kukurydzy stanowiła uprawa ziemniaka, który był zbierany w trudnych, wilgotnych warunkach. W związku z tym przywrócenie struktury gleby wymagało od nas wyjątkowych starań. W naszym gospodarstwie, w miejscach, gdzie jest to możliwe, stawiamy na uprawę bezorkową i siew pasowy. Niestety, warunki, które mieliśmy przy zbiorze ziemniaka, spowodowały, że w części gospodarstwa, gdzie znajdują się poletka odmianowe, musieliśmy użyć uprawy głębokiej – przyznał Wilkowski.

W jaki sposób przebiegała odbudowa struktury gleby w SGGW w Oborach?

Z relacji Wilkowskiego wynika, że odbudowa struktury gleby pod uprawę kukurydzy polegała na wysianiu wapna, rozrzuceniu obornika i płytkim wymieszaniu go z glebą. Następnie przystąpiono do siewu.

– Po jesiennym zbiorze ziemniaka niewiele byliśmy tutaj w stanie zrobić. Na wiosnę wysialiśmy wapno, by przyspieszyć regenerację gleby i odbudować jej strukturę. Następnie, chcąc przerwać zagęszczenia powstałe na skutek jazdy ciężkimi maszynami podczas zbioru ziemniaka, wykonaliśmy głęboką uprawę kultywatorem. Po upływie półtorej miesiąca od wysiewu wapna rozrzuciliśmy obornik, który został płytko wymieszany z glebą. Kolejnym krokiem był siew kukurydzy. Na obszarze 10 ha, gdzie zbieraliśmy ziemniaki w mokrych warunkach, zdecydowaliśmy się na uprawę głęboką, jednak warto zaznaczyć, że tam, gdzie warunki były optymalne, zastosowaliśmy uprawę bezorkową i wykonaliśmy siew pasowy kukurydzy – wyjaśnił Wilkowski.

Jakie było nawożenie?

Jak tłumaczy Wilkowski, w gospodarstwie SGGW w Oborach, gdzie odbędzie się Święto Kukurydzy TPR, ze względu na prowadzoną w nim produkcję mleka i hodowlę bydła mlecznego, podstawę nawożenia stanowił obornik. Poza nim na poletkach pokazowych zastosowano również podsiew fosforanu amonu, soli potasowej i azotu.

– Ze względu na prowadzoną w gospodarstwie produkcję mleka i hodowlę bydła mlecznego, podstawę nawożenia stanowił obornik. Poza nim w podsiewie wykorzystano fosforan amonu, sól potasową i azot. Podczas siewu zużyliśmy ok. 50 kg fosforanu amonu bezpośrednio pod roślinę. Natomiast azot i sól potasowa zostały rozrzucone rozsiewaczem do nawozów z uwzględnieniem badania gleby oraz zmienności glebowej. Dawki dostosowano do potrzeb roślin oraz aktualnej zasobności składników, takich jak potas, fosfor i magnez. Azot był wysiewany w zależności od potencjału plonowania stanowiska, jednak dla odmian znajdujących się na poletkach pokazowych, poza obornikiem, zastosowano dawkę nawożenia azotowego w ilości ok. 150 kg mocznika.

Kiedy był wykonywany oprysk i jakie substancje zostały wykorzystane w uprawie kukurydzy w SGGW Obory?

Dr Wilkowski zapewnia, że w gospodarstwie SGGW w Oborach opryski są wykonywane w taki sposób, jak w większości gospodarstw.

– Myślę, że podchodzimy do sprawy standardowo, jak większość rolników. W uprawie kukurydzy wykonujemy zazwyczaj dwa zabiegi. Pierwszy z nich to zabieg odchwaszczania, o ile to wystarcza, to opieramy się na zabiegu powschodowym – mówił Wilkowski.

Więcej na temat upraw kukurydzy w Wilkowicach dowiecie się z materiału WIDEO:

 

Oprac. Justyna Czupryniak, Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 09:28