73 odmiany kukurydzy w SGGW Obory
Na rolników zwiedzających poletka pokazowe w SGGW Obory czekały będą 73 odmiany kukurydzy, których uprawa zajęła łącznie 4,5 ha.
Czym charakteryzują się odmiany kukurydzy, które rolnicy będą mogli podziwiać podczas Święta Kukurydzy TPR?
Jak poinformował dr Arkadiusz Wilkowski, wysiane w SGGW Obory odmiany kukurydzy mają cechy stay green i dry down, które są najbardziej pożądane przez rolników.
– Wysialiśmy odmiany o cechach stay green zapewniającą wydłużoną zieloność rośliny, która umożliwia rolnikowi dopasowanie dojrzałości ziarna do ilości suchej masy i optymalizację terminu zbioru oraz odmiany o cesze dry down o ulepszonej jakości oddawania wilgoci przez ziarniaki – opowiada Wilkowski.
Co zrobić, by ujednolicić zbiór kukurydzy wysianej w różnych terminach?
W gospodarstwie SGGW Obory znajduje się ok. 320 ha kukurydzy, z czego 100 będzie przeznaczone na kiszonkę, która będzie zbierana przez ok. 3 dni, a to wszystko dzięki właściwemu operowaniu FAO w poszczególnych uprawach tej rośliny.
– W naszym gospodarstwie uprawiamy mieszankę gorzowską jako uprawę przedplonową dla kukurydzy. Przedplon ten zajmuje znaczną powierzchnię. Najpierw balansujemy długością FAO. W gospodarstwie zaczynamy siew od kukurydzy ziarnowej, a potem przechodzimy do kukurydzy kiszonkowej. Staramy się tak dopasować FAO, by zbiór kukurydzy odbywał się mniej więcej w jednym terminie. Nie zawsze udaje się to idealnie – przyznaje Wilkowski.
W jaki sposób dobierane są odmiany do siewu w SGGW obory?
Na to, w jaki sposób dobierane są odmiany do siewu, bezwzględny wpływ mają takie czynniki, jak osiągnięcie właściwej energetyki i strawności kiszonki.
– Próbujemy dobierać odmiany w taki sposób, by stay green był na właściwym poziomie, to znaczy, by podczas procesu dojrzewania ziarna roślina nadal była zielona i żeby udało się utrzymać zawartość suchej masy na poziomie 32-34% – wyjaśnia Wilkowski.
Jak wybrać właściwą odmianę do siewu?
Zdaniem Wilkowskiego, wybór właściwej odmiany kukurydzy nie jest łatwym zadaniem ze względu na uwarunkowania klimatyczne w całym kraju.
– Wybierając odmianę, najlepiej jest ją testować u siebie w gospodarstwie. Każdy region ma swój mikroklimat, gleby, nawożenie, podejście do uprawy i siewu, dlatego testowanie odmian jest najbardziej właściwą metodą. Mamy również listy odmian zalecanych, które mogą nam pomóc przy wyborze odmiany. Cechą pożądaną jest dry down – podsumowuje Wilkowski.
Wielkie Święto Kukurydzy 2024
73 odmiany kukurydzy na ponad 4 ha do tego pokaz sieczkarń, pokaz autonomicznego robota do uprawy kukurydzy oraz wiele innych ciekawych atrakcji, To wszystko czeka na was podczas Święta Kukurydzy, na które zapraszamy jako „Tygodnik Poradnik Rolnicy” i magazyn „Profi”.
Więcej o odmianach kukurydzy wysianych na Święto Kukurydzy dowiesz się z WIDEO:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: TPR