StoryEditorKukurydza

Kukurydzę najtaniej dosusza się na polu

24.10.2022., 10:10h
Jeżeli do regionu uprawy dobrze została dopasowana wczesność odmian ziarnowych i pogoda sprzyja jej dosychaniu – zbiór jest bezproblemowy. Przy dobrych warunkach pogodowych zbiór można przeciągnąć nawet do połowy listopada, bo pozostawienie na polu jak największej ilości wody jest ekonomiczne.

Nigdy jednak nie ma idealnych warunków. Dojrzałość ziarna trzeba oceniać i monitorować plantację na bieżąco. W ocenie najlepszego momentu zbioru ważny jest typ ziarna. Między dentem a flintem są zasadnicze różnice w tempie oddawania wody na polu. Dziś przypominamy kilka takich zależności.

Od momentu pojawienia się czarnej plamki nie przybywa już asymilantów

Czarna plamka kończy nalewanie ziarniaków i jest najbardziej pomocna w ocenie zbliżającego się terminu zbioru ziarna. Pojawia się wraz z osiągnięciem dojrzałości fizjologicznej. Plamka może być czarna lub brązowa, pojawia się w miejscu umocowania ziarniaka do osadki kolby, a jej pojawienie oznacza, że został odcięty dopływ wody i substancji pokarmowych z rośliny do ziarniaka.

Od momentu pojawienia się czarnej plamki nie przybywa już asymilatów. Kończy się nalewanie ziarniaków, które od tego momentu mogą tylko tracić wodę. W momencie pojawienia się czarnej plamki wilgotność ziarna oscyluje zwykle od 25% (w dobrych warunkach pogodowych i u wczesnych odmian) do 40% (u odmian późniejszych i w gorszych warunkach pogodowych).

Z wieloletnich obserwacji wynika, że w polskich warun...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 16:47