10 maja z naszą kamerą odwiedziliśmy gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka. Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe. Wraz z ekspertem technicznym Syngenty, Januszem Malanowskim sprawdziliśmy, w jakim stanie jest obecnie plantacja rzepaku państwa Gralewskich. Porozmawialiśmy też o zabiegach, jakie zostaną wykonane w najbliższym czasie.
Gruba łodyga, liczne odgałęzienia. Jak się prezentuje rzepak w Kostrogaju?
Po regeneracji rzepaku, ochronę wiosenną na plantacji rozpoczęto od użycia preparatu Toprex w dawce 0,35 l na ha. Zabieg ten zabezpieczył rośliny przed chorobami grzybowymi i wpłynął na regulację roślin. Obecnie plantacja prezentuje się bardzo dobrze – jest wyrównana i nie widać żadnych oznak chorób.
- Rzepak ma ok. 150 cm wysokości, więc nie jest wysoki. Posiada także liczne odgałęzienia boczne i bardzo grubą łodygę u podstawy – wyjaśniał Malanowski.
Synchronizacja kwitnienia rzepaku – dlaczego jest tak ważna?
Na plantacji zaobserwowaliśmy też pełną synchronizację kwitnienia. Jest to bardzo istotne, choć niewielu rolników zdaje sobie z tego sprawę. A, jak wyjaśnia Malanowski, synchronizacja powoduje, że nie ma dominacji pędu głównego.
- Pęd główny rozwija się równomiernie z pędami bocznymi, czyli kwitnienie na pędach bocznych odbywa się w tym samym czasie. Daje nam to skrócenie okresu kwitnienia, przez co szybciej światło dostaje się w głąb łanu po kwitnieniu – podkreślał Malanowski.
Dwa warianty ochrony fungicydowej rzepaku w Kostrogaju
Na plantacji rzepaku w Kostrogaju prowadzone jest doświadczenie w ochronie fungicydowej rzepaku.
Na większości poletek zostaną zastosowane dwa warianty ochrony okresu okołokwitnieniowego, a na części uprawy jeden zabieg.
- Pierwszy zabieg w ramach ochrony okołokwitnieniowej wykonaliśmy już 29 kwietnia na odmianie Aganos preparatem Amistar Gold Max. Kolejny zabieg wykonamy w najbliższych dniach preparatem Treso, który oparty jest o innowacyjną substancję czynną - fludioksonil – wyjaśniał ekspert.
Zwrócił też uwagę na konieczność ochrony rzepaku przed zgnilizną twardzikową.
Więcej o ochronie okołokwitnieniowej rzepaku i zabiegach, które należy teraz wykonać, dowiesz się z filmu.