StoryEditorWiadomości rolnicze

Kwitnienie rzepaku: jakie zabiegi należy wykonać, by plon był jak najwyższy?

12.05.2022., 14:05h
W ochronie okołokwitnieniowej rzepaku przyszedł czas na wykonanie ważnych zabiegów. Jakie rozwiązania zastosować przeciwko chorobom? Na co zwrócić teraz szczególną uwagę, by za kilka miesięcy cieszyć się wysokim plonem? Wyjaśnia ekspert firmy Syngenta.

10 maja z naszą kamerą odwiedziliśmy gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka.  Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe. Wraz z ekspertem technicznym Syngenty, Januszem Malanowskim sprawdziliśmy, w jakim stanie jest obecnie plantacja rzepaku państwa Gralewskich. Porozmawialiśmy też o zabiegach, jakie zostaną wykonane w najbliższym czasie. 

Gruba łodyga, liczne odgałęzienia. Jak się prezentuje rzepak w Kostrogaju?

Po regeneracji rzepaku, ochronę wiosenną na plantacji rozpoczęto od użycia preparatu Toprex w dawce 0,35 l na ha. Zabieg ten zabezpieczył rośliny przed chorobami grzybowymi i wpłynął na regulację roślin. Obecnie plantacja prezentuje się bardzo dobrze – jest wyrównana i nie widać żadnych oznak chorób.

- Rzepak ma ok. 150 cm wysokości, więc nie jest wysoki. Posiada także liczne odgałęzienia boczne i bardzo grubą łodygę u podstawy – wyjaśniał Malanowski.

Synchronizacja kwitnienia rzepaku – dlaczego jest tak ważna?

Na plantacji zaobserwowaliśmy też pełną synchronizację kwitnienia. Jest to bardzo istotne, choć niewielu rolników zdaje sobie z tego sprawę. A, jak wyjaśnia Malanowski, synchronizacja powoduje, że nie ma dominacji pędu głównego. 

- Pęd główny rozwija się równomiernie z pędami bocznymi, czyli kwitnienie na pędach bocznych odbywa się w tym samym czasie.  Daje nam to skrócenie okresu kwitnienia, przez co szybciej światło dostaje się w głąb łanu po kwitnieniu – podkreślał Malanowski.

Dwa warianty ochrony fungicydowej rzepaku w Kostrogaju

Na plantacji rzepaku w Kostrogaju prowadzone jest doświadczenie w ochronie fungicydowej rzepaku. 

Na większości poletek zostaną zastosowane dwa warianty ochrony okresu okołokwitnieniowego, a na części uprawy  jeden zabieg.

- Pierwszy zabieg w ramach ochrony okołokwitnieniowej wykonaliśmy już 29 kwietnia na odmianie Aganos preparatem Amistar Gold Max. Kolejny zabieg wykonamy w najbliższych dniach preparatem Treso, który oparty jest o innowacyjną substancję czynną - fludioksonil – wyjaśniał ekspert.

Zwrócił też uwagę na konieczność ochrony rzepaku przed zgnilizną twardzikową.

Więcej o ochronie okołokwitnieniowej rzepaku i zabiegach, które należy teraz wykonać, dowiesz się z filmu.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:38