Część rolników zapewne jest po aplikacji startowego azotu. Niektórzy te wiosenne dawki podzielili, inni zastosowali całość azotu, ale też w wielu gospodarstwach bezpieczny wjazd rozsiewaczy nadal utrudnia chwilowa zbyt wysoka wilgotność gleby.
Jak aplikować w przypadku dawki dzielonej?
Jak podejść do aplikacji pozostałej części azotu, jeżeli dawkę podzielono. Tutaj strategie mogą być różne, są najczęściej podyktowane przebiegiem pogody i obserwacją wzrostu roślin, a także formą stosowanego nawozu. Dziś przypomnimy kilka ważnych zasad stosowania drugiej dawki azotu w oziminach, zwłaszcza w sytuacjach o nietypowym przebiegu pogody, które mogą się jeszcze zdarzyć.
Zasady podziału dawki całkowitej azotu w zbożach wyznacza specyfika ich rozwoju fizjologicznego w poszczególnych fazach wegetacji, gdyż mają trzy główne okresy wzmożonego zapotrzebowania na azot (tabela 2). W rzepaku podział i stosowanie drugiej dawki, a nawet trzeciej, na łuszczyny uzasadnia bardzo dobre przezimowanie, wysoki potencjał plonowania i wysoki oczekiwany plon. Jak teraz podejść do nawożenia zbóż ozimych drugą dawką?
Tabela 1. Funkcje plonotwórcze azotu w...