StoryEditornawożenie

Marzec to czas na aplikację drugiej dawki nawozu

06.03.2021., 13:03h
Przypominaliśmy niedawno cele stosowania szybkich dawek startowych azotu w rzepaku i zbożach ozimych. W tym roku trzeba było robić to zgodnie z przepisami, czyli od 1 marca. Nawet gdyby była możliwość wcześniejszej aplikacji to i tak barierą był zalegający śnieg.

Część rolników zapewne jest po aplikacji startowego azotu. Niektórzy te wiosenne dawki podzielili, inni zastosowali całość azotu, ale też w wielu gospodarstwach bezpieczny wjazd rozsiewaczy nadal utrudnia chwilowa zbyt wysoka wilgotność gleby.

Jak aplikować w przypadku dawki dzielonej?

Jak podejść do aplikacji pozostałej części azotu, jeżeli dawkę podzielono. Tutaj strategie mogą być różne, są najczęściej podyktowane przebiegiem pogody i obserwacją wzrostu roślin, a także formą stosowanego nawozu. Dziś przypomnimy kilka ważnych zasad stosowania drugiej dawki azotu w oziminach, zwłaszcza w sytuacjach o nietypowym przebiegu pogody, które mogą się jeszcze zdarzyć.

Zasady podziału dawki całkowitej azotu w zbożach wyznacza specyfika ich rozwoju fizjologicznego w poszczególnych fazach wegetacji, gdyż mają trzy główne okresy wzmożonego zapotrzebowania na azot (tabela 2). W rzepaku podział i stosowanie drugiej dawki, a nawet trzeciej, na łuszczyny uzasadnia bardzo dobre przezimowanie, wysoki potencjał plonowania i wysoki oczekiwany plon. Jak teraz podejść do nawożenia zbóż ozimych drugą dawką?

Tabela 1. Funkcje plonotwórcze azotu w...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 13:40