StoryEditorwiadomości z branży

Met 100 SL - nowa pozycja na rynku fungicydów od INNVIGO

13.05.2020., 12:05h
Firma INNVIGO stale poszerza swoje portfolio produktów. W kwietniu do puli fungicydów dla rolnictwa dołączył kolejny produkt – X-Met 100 SL, przeznaczony do zwalczania chorób grzybowych w zbożach oraz w rzepaku ozimym. Firma informuje, że do sprzedaży trafi jeszcze w tym sezonie.

Fungicyd X-MET 100 ma działanie układowe – co to znaczy?

X-Met 100 SL to najnowszy fungicyd od INNVIGO, który uzyskał rejestrację na początku kwietnia br. Substancją czynną preparatu jest metkonazol, związek z grupy triazoli. Jego koncentracja wynosi 100 g/l produktu – i jest najwyższa wśród dostępnych na polskim rynku środków jednoskładnikowych na bazie metkonazolu. X-Met 100 SL ma działanie układowe i jest przeznaczony do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego oraz wyniszczającego w ochronie przed chorobami powodowanymi przez patogeny grzybowe.

Jak wynika z zapisów w etykiecie, X-Met 100 SL może być stosowany w pszenicy ozimej i jarej, pszenżycie ozimym, rzepaku ozimym, a także w uprawach małoobszarowych: życie jarym i rzepaku jarym. Preparat wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu szerokiego spektrum chorób grzybowych, m.in. rdzy brunatnej, rdzy żółtej, septoriozy liści, septoriozy plew, mączniaka prawdziwego, fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni, suchej zgnilizny kapustnych, szarej pleśni czy zgnilizny twardzikowej.

Jakie stosować dawki nowego fungicydu?

Przykładowo, w pszenicy ozimej środek w jednorazowej maksymalnej dawce 0,6 l/ha (maksymalnie dwa zabiegi w sezonie wegetacyjnym) należy stosować zapobiegawczo lub bezpośrednio po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorób, od fazy 1. kolanka do fazy kłoszenia, gdy odsłania się 60% kwiatostanu (BBCH 31–56). Natomiast w rzepaku ozimym w celu ograniczania suchej zgnilizny kapustnych pierwszy zabieg należy wykonać jesienią (maksymalna dawka 0,4 l/ha) od fazy czwartego liścia do fazy szóstego liścia (BBCH 14–16), a drugi wiosną (maksymalna dawka 0,6 l/ha) w fazie wzrostu pędu głównego, od widocznego pierwszego międzywęźla do fazy zielonego pąka (BBCH 31–51).

Marek Kalinowski
Za informacją INNVIGO

Zdjęcie: Archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 06:58