Rośliny do uprawy w międzyplonach w zależności od długości okresu ich wegetacji dzielą się na trzy grupy. W grupie roślin o długim okresie wegetacji (ponad 80 dni) i wymagających najwcześniejszego terminu siewu są: kukurydza, kupkówka pospolita, kapusta pastewna, rzepa ścierniskowa. Roślinami o średniej długości okresu wegetacji (60–80 dni) są: łubiny (żółty i wąskolistny), wyka jara i ozima, groch siewny, seradela, życica westerwoldzka, życica wielokwiatowa, słonecznik – wysiew do końca lipca. Roślinami o krótkim okresie wegetacji (45–60 dni), szybko rosnącymi po wschodach są: rzodkiew oleista, gorczyca biała, facelia – wysiewa się najpóźniej do połowy sierpnia.
Zgodnie z tym podziałem, takie rośliny jak kukurydza, ale też kupkówka pospolita, kapusta pastewna i rzepa ścierniskowa, powinny być siane jak najwcześniej, do 20 lipca. To ważne, jeżeli chcemy po zbiorze np. jęczmienia lub rzepaku zasiać te rośliny, których okres wegetacji musi trwać co najmniej 80 dni. Oczywiście w terminie wcześniejszym możemy siać każdą inną roślinę międzyplonową. Najważniejsze przed siewem jest szybkie przygotowanie stanowiska, zastosowanie nawożenia przedsiewnego i doprawienie gleby. Parametry siewu (ilość nasion, głębokość siewu, rozstawa rzędów) wybranych roślin poplonowych przedstawia tabela.
Szybkie uprawki i siew
Ze wszystkich uprawianych w Polsce zbóż najwcześniej dojrzewa jęczmień ozimy, a z roślin przemysłowych uprawianych na większej powierzchni – rzepak ozimy. Rośliny te osiągają fazę dojrzałości pełnej, umożliwiającą zbiór kombajnem zwykle na przełomie drugiej i trzeciej dekady lipca.
Żyto i jęczmień jary osiągają w tym okresie dojrzałość woskową, natomiast do dojrzałości pełnej ziarna dochodzą na przełomie lipca-sierpnia. Pszenica ozima i owies dojrzewają o 10–12 dni później od żyta i ...