StoryEditorAgroporady

Międzyplony poprawią bilans próchnicy w ziemi. Jakie rośliny wysiewać?

16.06.2019., 09:06h
O uprawie międzyplonów w aspekcie agrotechniki, zarówno w czystym siewie, jak i w mieszankach, pisaliśmy wielokrotnie. Warto dodać, że międzyplony poza produkcją wartościowej paszy są także cennym źródłem materii organicznej, szczególnie dla gospodarstw w którym przyorywanie obornika nie powoduje w dłuższym czasie zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie.

Z takim problemem zwrócił się do mnie rolnik z woj. świętokrzyskiego. 

Głównym kłopotem rolnika jest brak efektu zwiększania zawartości próchnicy w glebie mimo przyorywania obornika. Jak poinformował mnie, analizy gleby na zawartość próchnicy wykonywane w odstępie 4 lat wskazują nawet na zmniejszenie zawartości materii organicznej w glebie. 

Obornik nie wystarczy

W wielu artykułach poświęcanej tej problematyce zwracałam uwagę, że zwiększenie zawartości tej substancji w glebie nie jest rzeczą łatwą, szczególnie na glebach lżejszych. Przyorywany nawet systematycznie obornik na takich glebach, ulega w pierwszej kolejności procesom mineralizacji, a więc przemianom, które dostarczają roślinom uprawnym składników pokarmowych, a następnie humifikacji. 

Dodatkowo na rozkład obornika w glebie ma wpływ odczyn gleby, wilgotność gleby i mikroorganizmy. W naszej strefie klimatycznej występujące często niedobry wody mogą hamować proces humifikacji, czyli przemianę świeżo wprowadzonej materii organicznej w trwały humus. Użytkowanie rolnicze gleb lżejszych, szczególnie głęboka orka również sprzyja szybkiej mineralizacji i stratom glebo...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 15:30