StoryEditorKukurydza

Mikroelementy kluczowe dla plonowania kukurydzy

18.04.2019., 11:04h
Większość polskich gleb cechują niedobory mikroelementowe, ale nawet na tych teoretycznie zasobnych glebach w przyswajalne mikroelementy rośliny mogą odczuwać ich niedobór. Utajony niedobór mikroelementów może znacznie ograniczać efektywność podstawowego nawożenia NPK. 

Kukurydza średnio na jedną tonę plonu ziarna pobiera ok. 50 g cynku, 20 g boru, 35 g manganu, 12 g miedzi, 1 g molibdenu i 45 g żelaza. Cynk jest kluczowym partnerem dla azotu i od jego dostępności zależy też płodność ziaren pyłku. Bor pełniący istotne funkcje jest ważny, bo mało polskich gleb zawiera wystarczające jego ilości. Co ogranicza pobranie przez kukurydzę mikroelementów? Jest to głównie pH gleby. 

Jak bardzo ważny dla kukurydzy jest cynk i jak go podawać?

Jeżeli zbieramy 10 t i więcej ziarna kukurydzy z hektara, roślina powinna dostać w nawożeniu dolistnym ok. 0,5  kg cynku. To niezwykle ważny pierwiastek. Ponad 10% białek występujących w roślinach zawiera cynk, co przy zablokowaniu pobierania tego pierwiastka oznacza redukcję plonu właśnie o 10%. Cynk chroni ściany komórkowe przed toksycznym działaniem wolnych rodników tlenowych tworzonych w warunkach silnego promieniowania słonecznego i przez to chroni kukurydzę przed stresem suszy. Cynk jest niezbędny do tworzenia pyłku. Najważniejszą jego rolą jest sterowanie gospodarką azotem. Biorąc pod uwagę wszystkie procesy, w których cynk bierze udział jego nawet utajony niedob...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 12:51