StoryEditorDni Kukurydzy

Mimo ogromnej suszy rolnikom spod Wągrowca rośnie piękna kukurydza. Jak to zrobili?

25.08.2022., 12:08h
Wielkopolska zmaga się z suszą. Ale u Romana i Marcina Korzanowskich z powiatu wągrowieckiego kukurydza jest w świetnej kondycji. Jaki mają patent na brak wody i wysokie plony? 

Była okazja, by się o tym przekonać słysząc opinie z pierwszej ręki, czyli od rolników. Firma Chemirol zaprosiła dziennikarzy branżowych na plantację kukurydzy, w której zastosowano produkt BlueN. Po polowym spotkaniu miała miejsce konferencja firmy Chemirol.

Kukurydza uprawiana na pomiocie i bakteriach

Plantacja kukurydzy w gospodarstwie Korzanowskich jest prowadzona od A do Z w oparciu o zalecenia doradców Chemirolu. Jesienią na stanowisku przeznaczonym pod kukurydzę (kukurydza jest tutaj uprawiana w monokulturze czwarty sezon) był zastosowany pomiot w ilości 10 t/ha, który został przyorany. Były też stosowane bezpośrednio na pomiot bakterie (preparat Bactokompleks), które zdaniem rolnika, bardzo dobrze wspomagają rozkład i mineralizację pomiotu i resztek pożniwnych. Przy tej technologii plony nigdy nie były na tym stanowisku (gleba klasy IVa) poniżej 12 t mokrego ziarna/ha.

Pomiot ze zbadanym składem stosujemy od trzech lat i kupujemy w cenie 50 zł/t – mówi Roman Korzanowski. – To wartościowy nawóz zawierający sporo składników pokarmowych, ale i potrzebną materię organiczną. Przy 10-tonowej dawce wprowadzamy ok. 150 kg azotu, 90 kg fos...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 23:45