Czego możemy oczekiwać podczas Krajowych Dni Pola?
III Krajowe Dni Pola obędą się w dniach 11 do 13 czerwca 2022 r. w Płońsku przy ul. Sienkiewicza 11. Ich organizatorem jest Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
W planach imprezy są przewidziane liczne prezentacje, w tym degustacja zdrowej i bezpiecznej żywności oraz przedstawienie dokonań rolnictwa ekologicznego na Mazowszu, pokazów praktycznych, warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych prowadzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Te ostatnie będą się odbywać w namiotach: „Koła Gospodyń Wiejskich”, „Tradycja i rękodzieło”; ü kiermaszu kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych,
Obędzie się także promocja pszczelarstwa oraz liczne i tematyczne panele dyskusyjne z udziałem specjalistów branżowych i rolników.
Program przewiduje także wystawy:
- zwierząt hodowlanych (konie, bydło mleczne),
- ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej.
Bogaty program festiwalu w Płońsku to także możliwość:
- uzyskania indywidualnego doradztwa fachowego specjalistów MODR Warszawa i kiermaszów wydawnictw,
- prezentacji dziedzictwa kulturowego i kulinarnego wsi mazowieckiej,
- podsumowania konkursów: „Hit Targowy 2022”, "Bezpieczne Gospodarstwo” – KRUS,„Najciekawsze Stoisko 2022”.
Niemal 100-letnia tradycja doświadczalna MODR
Doświadczenia prowadzone na Polu Doświadczalnym należącym Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku mają 99-letnią tradycję. Dzięki tak bogatej praktyce w produkcji roślinnej MODR ma możliwość zaprezentowani następujących działań, takich jak między innymi kolekcję odmian z ponad 20 gatunkami roślin uprawnych na ok. 1000 poletkach!
Dzięki temu program Krajowych Dni Pola przewiduje przegląd i promocję:
- doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, które są ścisłe oprowadzone w ramach wielu typów upraw: pszenica jara, pszenica ozima, jęczmień jary, jęczmień ozimy i kukurydza na ziarno,
- niechemicznych metod zwalczania agrofagów,
- poletka kwietnego roślin miododajnych,
- systemów nawadniania upraw.
Przy poletku z ziemniakami powstanie namiot tematyczny „Rolnictwo ekologiczne, ochrona środowiska”, gdzie będą zaprezentowane niechemiczne metody zwalczania szkodników.
Przewidziane są także pokazy pobierania prób glebowych prowadzone przez Krajową Stację Chemiczno – Rolniczą w Warszawie, sposobów zastosowania dronów w rolnictwie oraz pokazy sprzętów rolniczych.
Krajowe Dni Pola doskonałą okazją dla promocji rolnictwa
Krajowe Dni Pola mają na celu m.in.:
- pokazanie wyników doświadczeń polowych,
- nowych technik i technologii uprawy,
- nowych odmian roślin,
- szerzenie wiedzy,
- prezentację nowości technologicznych i dobrych praktyk z zakresu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich,
- dorobku hodowlanego w produkcji zwierzęcej a także innowacji w obszarze rolnictwa precyzyjnego.
Wsparciem dla rolników będzie „Przewodnik po polu doświadczalnym” opracowany przez specjalistów z Działu Technologii Produkcji Rolniczej MODR. Przewodnik informuje o zastosowanych zabiegach agrotechnicznych, podaje charakterystykę uprawianych odmian roślin rolniczych i dostarcza informacji do wykorzystania w praktyce rolniczej. Informacje zawarte w publikacji sprzyjają wdrażaniu innowacyjnych technologii.
III Krajowe Dni Pola będą transmitowane online na kanałach www. facebook.com/modrwarszawa oraz www.youtube.com/c/MODRWarszawa1. Więcej informacji na stronie dni pola 2022.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. FB Mazowieckie Dni Pola