W tej części regionu lubelskiego, którego centrum jest Janów, grykę uprawia się "od zawsze". Nie inaczej jest w gospodarstwie Jolanty i Marcina Skoczylasów z Węglina w pow. kraśnickim, który graniczy z pow. janowskim. W tym sezonie w gospodarstwie gryka rośnie na 12 hektarach.
Państwo Skoczylasowie na własny rachunek prowadzą gospodarstwo w Węglinie od 2010 r., przejęli je od rodziców pana Marcina. Oni prowadzili jeszcze produkcję mleka i chów świń. Obecnie gospodarstwo jest wyspecjalizowane w produkcji roślinnej.
Lepszy plon mniejszy, ale pewny
Gdy młody rolnik zaczynał gospodarowanie, pod pługiem było ok. 7 ha. Obecnie uprawy są prowadzone na ok. 40 ha gruntów własnych i dzierżawionych, w tradycyjnej technologii płużnej. To ziemie przeważnie średnie w uprawie, klas IIIb i IV, zdarzają się mozaiki.
W strukturze zasiewów dominuje pszenica ozima odmian ościstych. Dziki to plaga w tych stronach, więc pan Marcin wychodzi z założenia, że lepszy plon mniejszy, ale pewny. Oprócz pszenicy sieje jęczmień, w bieżącym sezonie po raz pierwszy ozimy zamiast jarego.
– Właśnie się kłosi, wygląda bardzo obiecująco – mówi rolnik, który podj...