StoryEditorpozostałe rośliny

Na jakie rośliny postawić, aby urozmaicić płodozmian?

06.09.2022., 11:09h
Właściciele gospodarstwa w Komalwach mają szczęście, ponieważ dysponują dobrymi glebami. Około 200 ha to gleby klasy III, w tym 50 ha – IIIa i 150 ha – klasy IIIb. Pozostały areał to klasa IVa i b.

Katarzyna i Daniel Maliccy od 20 lat robią wszystko, żeby gleby stawały się coraz lepsze. Rolnik podkreśla, że glebie trzeba tylko trochę pomóc – zadbać o wapnowanie, przemyśleć płodozmian, stosować nawożenie organiczne; wtedy gleba sama się obroni i zacznie żyć.

Orkisz wraca do łask

Największą zaletą gleb w odwiedzanym gospodarstwie jest to, że trzymają wilgoć i w połowie lipca, podczas mojej wizyty rolnik wyznał, że w tym roku suszy w gospodarstwie jeszcze nie odczuli. A pola uprawne wyglądały naprawdę imponująco. Skupiliśmy się na dwóch uprawach, które pojawiły się w tym roku w gospodarstwie po raz pierwszy. Są to pszenica orkisz, uprawiana w ekologii i słonecznik w uprawie konwencjonalnej.

Pszenica orkisz (Triticum spelta L.), zwyczajowo nazywana orkiszem lub szpelcem, to jeden z najstarszych gatunków zboża należących do rodzaju pszenicy. Orkisz z czasem został wyparty przez pszenicę zwyczajną, łatwiejszą w uprawie i wyżej plonującą. Jednak w ostatnich latach orkisz wraca do łask, głównie dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa związanej ze zdrowym odżywianiem. A w temat zdrowego odżywiania orkisz wpisuje...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:22