StoryEditorburaki cukrowe

Nawet o 10 kwintali większy plon pszenicy na polu po burakach

23.12.2020., 10:12h
Do niedawna w gospodarstwie rolnym w Lichtajnach w strukturze zasiewów dominowały rzepaki i pszenice ozime. Ale trzeba było urozmaicić płodozmian i poprawić strukturę gleby. I tak 3 lata temu na polach pojawiły się m.in. buraki cukrowe. Warto dodać, że w gospodarstwie nigdy wcześniej ich nie uprawiano.

Buraki cukrowe bezcenny płodozmianem, zwłaszcza przed zbożami

W 2020 roku zbierano buraki ze 110 ha, w tym roku areał zasiewu zwiększy się do 120 ha. Konrad Ziółkowski, zarządca gospodarstwa w Lichtajnach podkreśla, że zawsze sieją buraki bardzo wcześnie, nawet na przełomie marca i kwietnia. Do tej pory siew odbywał się zawsze jednego dnia. Wykonywany jest usługowo przez zewnętrzną firmę, dysponującą specjalistycznym sprzętem. Ta sama firma wykonuje później zbiór.

Rozmówca przyznaje, że uprawy buraka cukrowego wciąż się uczą, więc starają się robić wszystko książkowo i korzystając z wiedzy, doświadczenia i wskazówek inspektora z cukrowni w Glinojecku. Po 3 latach uprawy buraka widzą, że to była trafiona decyzja. Może wymienić wiele pozytywnych zjawisk, które zaobserwowano po rozszerzeniu upraw. Warto pamiętać, że burak cukrowy jest najcenniejszą rośliną okopową uprawianą w naszym kraju. Duże znaczenie ma szczególnie w płodozmianach z przewagą zbóż.

Buraki pozostawiają stanowisko w dobrej kulturze, dobrze odchwaszczone, ze względu na liczne zabiegi pielęgnacyjne. Rośliny następcze mają lepszą zdrowotność, nie występują ...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 07:55