Wiele grzybów rozwija się wewnątrz tkanek zbóż przez cały okres ich rozwoju, ale objawy chorobowe stają się widoczne dopiero w okresie kłoszenia. Niestety, wielu chorób nie ograniczymy zabiegami nalistnymi, tylko zaprawami. Trzeba też podkreślić, że zaprawiając ziarno siewne ograniczamy także tych sprawców chorób, których możemy wiosną zwalczać nalisnie.
Odglebowe i odnasienne
Zanim przejdziemy do listy konkretnych chorób jęczmienia, warto powiedzieć o zagrożeniach wszystkich zbóż i ich źródłach. Np. źródłem sprawców zgorzeli podstawy źdźbła, pałecznicy zbóż i traw jest gleba. Z kolei takie choroby, jak pasiastość liści jęczmienia, głownia pyląca, źdźbłowa i zwarta, śnieć cuchnąca i gładka, są odnasienne. Zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa oraz śnieć karłowa również mogą być zawleczone z materiałem siewnym, ale też mogą czekać na zboża w glebie.
Warto dodać, że spośród chorób odnasiennych trudno jest rozprawić się z tymi, które porażają i zasiedlają zarodki ziarniaka (głownia pyląca, zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa). W okrywie owocowo-nasiennej sła...