Racjonalne nawożenie łąk polega na przemyślanym podziale całorocznej dawki azotu. Inne zasady obowiązują w tym zakresie na łąkach dwu-, trzy- i czterokośnych, inne na pastwiskach. Wyznaczenie optymalnej dawki azotu nie jest łatwe, bo dodatkowo trzeba uwzględnić rodzaj stanowiska, skład botaniczny runi i warunki pogodowe, przede wszystkim rozkład opadów.
Na łąkach
Użytki zielone zlokalizowane na glebach mineralnych po pierwszym pokosie zaleca się nawozić dawką azotu w ilości 25–40 kg/ha (40 kg/ha na łąkach użytkowanych intensywnie – czterokośnie). Dawka zależy oczywiście od udziału w poroście roślin motylkowych i jeżeli jest ich więcej niż 20%, dawka azotu nie powinna przekraczać 30 kg/ha. Jeżeli użytek jest dopiero co podsiany, dawka azotu pod drugi i kolejne pokosy powinna być o 30% wyższa.
Wraz z plonem 6 t suchej masy w ciągu roku zabiera się z 1 ha użytku zielonego: 144–192 kg azotu, 132–162 kg potasu, 36–60 kg fosforu, 60–96 kg wapnia, 12–18 kg magnezu.
Co do użytków na glebach torfowych – często nawożenie azotowe jest zbędne, a jeżeli jest potrzebne, to w ilości nie więcej niż 20 kg N/ha. Na podsianych użytkach zielonych dawka azotu po pierwszym i kolejnych pokosach powinna być o 30% wyższa.
Na łąkach trzykośnych cały azot stosujemy w trzech dawkach z podziałem: 50% pod pierwszy pokos, 30% pod drugi pokos i 20% pod trzeci pokos. Na łąkach dwukośnych cały azot dzielimy na dwie porcje w proporcjach: 60% pod pierwszy pokos i 40% pod drugi pokos.
Jeżeli zaplanowaliśmy podział całorocznej dawki potasu na trzy części (pod każdy pokos) powinniśmy razem z azotem wysiać ok. 40 kg K2O. Niekiedy na takich łąkach potrzebne jest jedynie zwiększone nawożenie fosforowo-potasowe (60–70 kg P2O5/ha oraz 140 –160 kg K2O/ha).
Na pastwiskach więcej azotu
Na pastwiskach zaleca się zwiększenie dawki azotu w nawozach o około 30% w porównaniu z dawką na łąki. W dobrych dla odrostu warunkach wilgotnościowych jednorazowa dawka wiosną nie powinna przekraczać 50–60 kg N/ha. Azot trzeba oczywiście stosować pod każdy wypas, czyli 4–5 razy w roku.
Całoroczną dawkę potasu na pastwiskach najlepiej jest podzielić na 2 lub 3 porcje i stosować razem z aplikacją azotu. To czy wysiejemy potas w dwóch dawkach zależy od wielkości zaplanowanego nawożenia, bo jednorazowa dawka nie powinna być wyższa niż 60 kg K2O/ha, przy czym ta pierwsza wiosenna dawka nie powinna przekraczać 40 kg K2O/ha.
Marek KALINOWSKI