Większość użytkowników RSM dobrze je zna, ale dostępność mniejszych zbiorników na ten nawóz sprawia, że coraz więcej rolników zaczyna go stosować pierwszy raz w życiu.
Fakt, że azot także w RSM jest drogi, ale jak przyjrzymy się zaletom RSM i nowym możliwościom zwiększenia efektywności azotu, to warto pomyśleć o zmianie strategii nawożenia. Chodzi mi w szczególności o możliwość dodawania do roztworu makro- i mikroelementów, inhibitorów nitryfikacji, ale też zupełnie nowych pojawiających się na rynku dodatków zapobiegających stratom azotu. O tym napiszemy w najbliższych wydaniach "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
RSM jest dostępny w trzech stężeniach
RSM jest produkowany w trzech wersjach stężenia: 28%, 30% i 32%. Przypominamy zatem właściwości chemiczne RSM związane z krystalizacją oraz to, jak rozcieńczać (ile wody dodać), aby z RSM o stężeniu np. 32% uzyskać RSM o stężeniu 30 lub 28%.
W przypadku wielu roztworów im wyższe jest ich stężenie, tym niższy punkt zamarzania, ale niestety im wyższe jest stężenie RSM, tym szybsza jest jego krystalizacja. RSM o stężeniu 32% krystalizuje już w temperaturze 0ºC, a RSM o stężeniu 28...