Dokładną informację o zawartości azotu mineralnego da badanie, ale pamiętajmy o ważenej zależności - im wyższe opady śniegu tym mniej na wiosnę azotu z mineralizacjiMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Azot na oziminy wiosną siej z głową - zobacz, o czym musisz pamiętać!

12.02.2025., 08:00h

Planując wiosenne nawożenie azotem w uprawach ozimych i jarach, istotne jest dobre rozpoznanie właściwości stanowiska. Podstawa to znajomość odczynu i zasobności gleby w przyswajalne składniki pokarmowe, wiedza o zastosowanych nawozach naturalnych i organicznych oraz uprawianych przedplonach.

Optymalne wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny jest możliwe przy właściwym dawkowaniu nawozów. Powinny być one stosowane w takiej ilości, aby wraz z pulą składnika dostępnego w glebie pokryły potrzeby pokarmowe roślin.

Czy ilość azotu glebowego kształtuje system uprawy?

Należy pamiętać, że dawkę azotu mineralnego zawsze ustalamy pod uprawę konkretnego gatunku rośliny, aktualnej kondycji roślin oraz zasobności gleby. Na przykład, w przypadku uprawy zbóż w monokulturze, zaleca się zastosować 25–30 kg/ha azotu już przedsiewnie, celem optymalnego zaopatrzenia roślin w azot w początkowych fazach ich rozwoju. Jeśli nie uwzględnia się tej zasady, należy to zrobić w wiosennej dawce azotu. Z nawożenia można zrezygnować w przypadku, gdy jesienią były stosowane nawozy naturalne. Należy wówczas skorygować dawkę azotu mineralnego o ilości tego składnika wniesione z obornikiem lub gnojowicą.

Badania naukowe prowadzone nad azo...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
24°C
Słonecznie
wi_00
pon.
wi_00
19°C
5°C
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
8°C
czw.
wi_00
18°C
5°C
pt.
wi_00
22°C
10°C
27. kwiecień 2025 06:12