Prof. Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w PoznaniuKrzysztof Janisławski
StoryEditorUprawa

Wiosenne nawożenie azotem. Prof. Szczepaniak radzi, co zrobić, żeby było efektywne

26.02.2025., 08:00h

Prof. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu był wyczekiwanym prelegentem szkolenia zorganizowanego 3 lutego br. w Bystrzejowicach przez Lubelskie Stowarzyszenie Rolnicze.

Lubelskie Stowarzyszenie Rolnicze organizatorem szkolenia dla rolników

"Nie ma sprawy ważniejszej niż nasze rolnictwo". To hasło przewodnie konferencji, które przypomniał Jarosław Miściur, prezes LSR. Po przywitaniu przez niego zgromadzonych rozpoczęły się prezentacje.

Wykład prof. Szczepaniaka był obszerny, nasycony informacjami i poruszał wiele zagadnień. Relacjonujemy więc pokrótce tylko kilka wybranych elementów wystąpienia. Jego podstawową tezą było stwierdzenie, że efektywne wykorzystanie wody, to podstawa skutecznego nawożenia azotowego.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi na mapie IMGW – PIB 2 lutego tylko w czterech powiatach woj. lubelskiego nie można było w tym czasie aplikować azotu w oziminach. W pozostałych minimum termiczne było na ten dzień osiągnięte. Czyli na początku lutego, formalnie wciąż w środku zimy, rolnicy musieli decydować czy już aplikować azot.

– Rozważamy, kiedy azot będzie dostępny i na co będzie miał wtedy wpływ – mówił 3 lutego prof. Szczepaniak. – Może być bowiem tak, że zastosowane obecnie nawozy azotowe zadziałają efektywnie za miesiąc, półtora. A to dla rzepaku za późno....

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
9°C
Niewielki deszcz
wi_00
wt.
wi_00
13°C
7°C
śr.
wi_00
16°C
4°C
czw.
wi_00
17°C
4°C
pt.
wi_00
19°C
7°C
sob.
wi_00
9°C
0°C
31. marzec 2025 18:41