Do kiedy rolnicy mogą wywozić obornik i gnojowice na pola i łąki? [TERMINY]Paweł Mikos
StoryEditorWAŻNE TERMINY!

Do kiedy rolnicy mogą wywozić obornik i gnojowice na pola i łąki? [TERMINY]

14.10.2024., 13:00h

Dla rolników zbliżają się ważne terminy. Do kiedy rolnicy mogą wywozić obornik i gnojowice na pola i łąki?

Zbliżają się ważne terminy dla rolników

Przypominamy rolnikom, że niedługo upływają ustawowe terminy stosowania nawozów zawierających azot. Zgodnie z programem azotanowym:

  • obornik na gruntach ornych można stosować do 31 października, a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych do 30 listopada,

  • nawozy azotowe mineralne oraz gnojowicę i gnojówkę na gruntach ornych do 20 października (dla niektórych gmin to 15 października albo 25 października), a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych do 31 października.

Terminy te nie dotyczą nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

Wyjątki w programie aztowym

Ponadto program azotanowy przewiduje kilka wyjątkowych sytuacji, w których możliwy jest wyjazd na pole z azotem później, niż wskazano powyżej. Gleba nie może jednak być wtedy zamarznięta, zalana lub nasycona wodą lub przykryta śniegiem.

Pierwszym wyjątkiem jest brak możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby. Wtedy termin graniczny stosowania nawozów to 30 listopada. Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego rolnik, jak wskazuje resort rolnictwa, samodzielnie ocenia, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia.

image
Maszyny rolnicze

Polski robot polowy od Unii. Jak pracuje w polu? [WIDEO]

Drugi wyjątek dotyczy zakładania upraw po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. Wtedy nawozy zawierające azot można stosować najpóźniej do końca jesieni. Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach mineralnych dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg/ha. Od rolnika wymaga się, aby w takiej sytuacji szczegółowo udokumentował:

  • termin zbioru,
  • datę stosowania nawozu,
  • zastosowane nawozy i ich dawkę,
  • termin siewu jesiennej uprawy.

Rolnikom, którzy odłogują grunty, przypominamy, że przed planowanym zakończeniem odłogowania dopuszcza się zastosowanie nawozów jesienią.

Magdalena Szymańska

fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:42