Czy interwencyjne dożywienie roślin jest ważne?
Biorąc pod uwagę możliwe niedobory pokarmowe roślin ozimych przy wydłużającej się jesieni, interwencyjne dożywienie roślin jest bardzo ważne. Niższe temperatury w okresie późnej jesieni i wczesnej wiosny spowalniają procesy metaboliczne roślin, w konsekwencji utrudniając pobór składników odżywczych przez korzenie. Wtedy wsparciem dla roślin może być nawożenie dolistne. Oczywiście pokarm przyjmą dolistnie rośliny niebędące jeszcze w spoczynku zimowym. To podstawowy warunek, a drugi, to odpowiednia forma nawozu.
Jakie produkty zastosować, gdy pogoda zaczyna płatać figle, a efektywność nawożenia doglebowego spada?
Wg rekomendacji Agrii Polska, sposobem na skuteczne dostarczenie makro- i mikroelementów w chłodniejsze dni jest nawożenie dolistne z użyciem produktów w formie krystalicznej. Właśnie w takiej formie są nawozy dolistne foliQ. Są w formie kryształów w specjalistycznych formulacjach umożliwiających przygotowanie łatwo rozpuszczalnego, stabilnego i jednorodnego roztworu, który jest szybko przyswajany przez rośliny, nawet przy ograniczonej aktywności metabolicznej wynikającej z chłodniejszej pogody. Pozwala to na przeprowadzenie zabiegów nawożenia nie tylko wczesną wiosną, ale również późną jesienią, gdy inne nawozy nie wykazują tak efektywnego działania.
W ofercie firmy w formie kryształów dostępne są zarówno nawozy makro-, jak i mikroelementowe. To m.in. foliQ Magsk-op z wysoką koncentracją azotu, potasu, magnezu i siarki. To także bogate w mikroelementy: foliQ CynBoFos, foliQ CuMnS i foliQ BorMnS – wieloskładnikowe nawozy do profilaktycznego i interwencyjnego przeciwdziałania jesienno-zimowym niedoborom w uprawach ozimych rzepaku i zbóż.
Przeczytaj również:
Marek Kalinowski
Za informacją Agrii Polska