Marek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Dokarmianie roślin w niskich temperaturach: jakie produkty stosować?

20.12.2024., 08:00h

To jest możliwe i rady w zakresie nawożenia dolistnego roślin w niższych temperaturach przedstawia w komunikacie firma Agrii Polska. Oczywiście są pewne granice stosowania takich rozwiązań. Niskie temperatury, ale rzecz jasna na plusie.

Czy interwencyjne dożywienie roślin jest ważne?

Biorąc pod uwagę możliwe niedobory pokarmowe roślin ozimych przy wydłużającej się jesieni, interwencyjne dożywienie roślin jest bardzo ważne. Niższe temperatury w okresie późnej jesieni i wczesnej wiosny spowalniają procesy metaboliczne roślin, w konsekwencji utrudniając pobór składników odżywczych przez korzenie. Wtedy wsparciem dla roślin może być nawożenie dolistne. Oczywiście pokarm przyjmą dolistnie rośliny niebędące jeszcze w spoczynku zimowym. To podstawowy warunek, a drugi, to odpowiednia forma nawozu.

Jakie produkty zastosować, gdy pogoda zaczyna płatać figle, a efektywność nawożenia doglebowego spada?

Wg rekomendacji Agrii Polska, sposobem na skuteczne dostarczenie makro- i mikroelementów w chłodniejsze dni jest nawożenie dolistne z użyciem produktów w formie krystalicznej. Właśnie w takiej formie są nawozy dolistne foliQ. Są w formie kryształów w specjalistycznych formulacjach umożliwiających przygotowanie łatwo rozpuszczalnego, stabilnego i jednorodnego roztworu, który jest szybko przyswajany przez rośliny, nawet przy ograniczonej aktywności metabolicznej wynikającej z chłodniejszej pogody. Pozwala to na przeprowadzenie zabiegów nawożenia nie tylko wczesną wiosną, ale również późną jesienią, gdy inne nawozy nie wykazują tak efektywnego działania.

W ofercie firmy w formie kryształów dostępne są zarówno nawozy makro-, jak i mikroelementowe. To m.in. foliQ Magsk-op z wysoką koncentracją azotu, potasu, magnezu i siarki. To także bogate w mikroelementy: foliQ CynBoFos, foliQ CuMnS i foliQ BorMnS – wieloskładnikowe nawozy do profilaktycznego i interwencyjnego przeciwdziałania jesienno-zimowym niedoborom w uprawach ozimych rzepaku i zbóż.

Przeczytaj również:

image
Uprawa

Fosfor daje jakość plonu. Jaki nawóz wybrać?

Marek Kalinowski

Za informacją Agrii Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 08:02