W stresie wynikającym z niewielkiej przyswajalności fosforu rośliny uprawne uruchamiają mechanizmy zwiększające rozpuszczalność trudno dostępnych związków fosforu. Korzenie roślin mogą wydzielać kwasy organiczne i kwaśną fosfatazę, rozpuszczające niedostępne formy fosforu. Mechanizmy te są szczególnie efektywne u roślin bobowatychMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Fosfor daje jakość plonu. Jaki nawóz wybrać?

17.12.2024., 08:00h

Niedobór fosforu jest groźny dla roślin w początkowych fazach wzrostu oraz w okresie rozwoju generatywnego. Dlatego należy go stosować przedsiewnie i mieszać z warstwą orną, a pogłównie tylko w uprawach wieloletnich.

Kiedy jest wskazana startowa dawka fosforu?

Przy niedostatecznej ilości przyswajalnego fosforu w glebie wiosną w oziminach (szczególnie w rzepaku i pszenicy ozimej) wskazana jest niewielka startowa dawka fosforu, ewentualnie dolistne nawożenie fosforem. Wynika to ze słabej mobilności pierwiastka i upośledzenia jego pobierania w niskich temperaturach.

Jakie pH jest idealne dla fosforu?

Głód fosforowy roślin nie jest tylko i wyłącznie wynikiem niskiej zasobności gleb w ten składnik. Dostępność fosforu z gleby zależy od kilku czynników naturalnych, a niektóre z nich może kształtować i modyfikować rolnik przez wybór odpowiedniego nawozu fosforowego. Najważniejsze to pH gleby. Fosfor przyswajalny występuje w glebach w największych ilościach przy odczynie pH od 5,6 do 6,8. To całkiem spory przedział.

Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr hab. Jarosław...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. grudzień 2024 08:17