Niskotonażowa instalacja do produkcji amoniaku odnawialnego
Projekt firmy Skłodowski dotyczy budowy niskotonażowej instalacji do produkcji amoniaku odnawialnego (powiat olecki w województwie warmińsko-mazurskim). Obejmować będzie m.in. system elektrolizy wytwarzający wodór, zasilany wyłącznie odnawialnymi źródłami energii w postaci farmy fotowoltaicznej oraz turbin wiatrowych. W realizacji inwestycji planowany jest udział spółek projektowych i budowlanych z Grupy Kapitałowej Puławy, jak PROZAP, z którą firma Skłodowski podjęła już rozmowy.
– Plany inwestycyjne spółki Skłodowski to odważna inicjatywa, która jest w naszym zasięgu geograficznym, odnosi się do nowych regulacji Red III. Ze względów regulacyjnych jesteśmy zainteresowani współpracą z partnerami handlowymi, oferującymi długoterminowe dostawy i sprzedaż amoniaku odnawialnego. Przed nami wypracowanie technicznych, logistycznych i finansowych warunków potencjalnej współpracy. Projekt ten rozpatrujemy w zakresie kosztów, spełnienia celów wyznaczanych przez politykę klimatyczną oraz konkurencji. Z kilkunastu projektów zielonego wodoru, które są dziś w Europie, trzeba dopisać kolejny na listę – mówi prezes zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.
Grupa Azoty aktualizuje strategię
W Grupie Azoty trwają obecnie prace nad aktualizacją Strategii, w tym nad Planem Dekarbonizacji. W ramach przyszłych projektów dekarbonizacyjnych, Grupa rozważa współpracę z potencjalnymi partnerami, w tym m.in. ze spółką Skłodowski. We wcześniejszym komunikacie Grupa Azoty informowała o zamiarze rozwijania zielonych projektów z Siecią Badawczą Łukasiewicz. W Liście Intencyjnym podpisanym przez firmy informowano o współpracy w trzech obszarach: transformacja energetyczna, Gospodarka Obiegu Zamkniętego oraz Dekarbonizacja Przemysłu.
Przeczytaj również:
Marek Kalinowski
Za informacją Grupy Azoty