Liście buraczane to cenny nawóz, bardzo bogaty w potas. Przyorując 48 t liści/ha wnosimy z nimi ok. 280 kg K2OMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Ile makroelementów do gleby dostarczają międzyplony i słoma?

24.10.2024., 10:00h

Przyorywana słoma, resztki pożniwne i nawozy zielone, wymiernie wzbogacają glebę w substancję organiczną. W procesie humifikacji w przyszłości powstanie z niej próchnica. W procesie mineralizacji, do gleby przez kilka lat uwalniane będą pokaźne ilości makro- i mikroelementów.

Które nawozy organiczne są najlepsze?

Za najlepsze nawozy organiczne, do których należą nawozy zielone uważa się bobowate i mieszanki bobowatych z innymi gatunkami. Bardzo cenne są resztki pożniwne, słoma i np. liście buraczane pozostawiane po zbiorze roślin w plonie głównym. Jak duża masa makroskładników wraca do gleby z pozostawioną i przyoraną słomą zbóż, kukurydzy i rzepaku – pokazujemy w tabeli.

Ten duży potencjał międzyplonów, słomy czy liści buraczanych trzeba w pełni wykorzystać. Nie od razu bowiem składniki pokarmowe będą dostępne. Na szybkość rozkładu, procesy mineralizacji, humifikacji, a także immobilizacji azotu przez bakterie wpływa wiele czynników, przy czym wiele zależnych jest od rolnika.

Ile słoma rozkłada się po przyoraniu?

Na przykład, słoma po przyoraniu rozkłada się długo, średnio około 200 dni, oczywiście jeśli wszystkie zabiegi związane zagospodarowaniem słomy zostaną wykonane poprawnie. Masa niewłaściwie ro...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 12:06