Bakto ProFOS uwalnia fosfor i wapń z gleby
Dyrektor Działu Biokontrola Chemirol Paweł Kossakowski o skuteczności Bakto ProFOS-u rozmawiał z Kierownikiem Produkcji Roślinnej RZD SGGW Obory Adamem Gołębiowskim.
Jak wynika z relacji ekspertów, firma Chemirol, w związku z mającym się odbyć we wrześniu Świętem Kukurydzy Tygodnika Poradnika Rolniczego i Profi podjęła decyzję o przeprowadzeniu doświadczenia z produktem Bakto ProFOS. Środek ten miał za zadanie uwolnienie większych ilości fosforu i wapnia poprzez rozbicie połączeń fosforowo-wapniowych w glebie.
W jakiej fazie wzrostu kukurydzy został zastosowany Bakto ProFOS?
Pole, na którym rosła kukurydza na Święto Kukurydzy TPR i Profi znajduje się na nadwiślańskich mładach. Przedplonem dla tej uprawy były ziemniaki. Na wiosnę został przeprowadzony zabieg agrotechniczny nawożenia obornikiem bydlęcym w dawce 30 t/ha, który został płytko wymieszany broną talerzową.
Natomiast w połowie kwietnia wykonano zabieg preparatem Bakto ProFOS, w którego trakcie wykonaliśmy zabieg agrotechniczny broną łopatkową. Maszyna wymieszała glebę na głębokości 5-7 cm, by lepiej wprowadzić do niej preparat. Kukurydza została wysiana na początku maja.
Jakie nawożenie mineralne zastosowano w uprawie kukurydzy?
Na całej plantacji kukurydzy zastosowano nawożenie jednolite, w celu zminimalizowania ryzyka wprowadzania zmiennych. Wiosną zaaplikowano sól potasową w ilości 100 kg/ha oraz mocznik w tych samych proporcjach. Podczas siewu metodą strip-till „głęboko w łapę” zaaplikowano fosforan w dawce 50 kg/ha nawozu, co było dawką stymulującą do rozwoju systemu korzeniowego. Po wschodach, w fazie rozwojowej od 6 do 8 liści kukurydzę nawieziono mikroelementowo borem, manganem oraz siarczanem magnezu.
Czy Bakto ProFOS zwiększył zasobność fosforu?
Po zastosowaniu produktu Bakto ProFOS zasobność w fosfor na poletku kontrolnym wyniosła 29,5 mg/100g gleby, na poletku, gdzie był stosowany Bakto ProFOS, było to 33,5 mg/100 g gleby, czyli o 4 mg więcej, co daje wynik nie mniejszy niż 120 mg czystego składnika i jest to bardzo dużo. Odczyn wzrósł z poziomu 6,8 na poziom 7,1, a zawartość wapna przyswajalnego z 1 350 mg/kg gleby na poletku kontrolnym wzrosła po aplikacji Bakto ProFOS do 2 100 mg/kg, czyli o prawie 800 mg/kg gleby.
Więcej o działaniu Bakto ProFOS-u dowiesz się z nagrania:
Oprac. Justyna Czupryniak