
Od 1 lutego rolnicy mogą stosować nawozy azotowe, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe. Informacje o tym, czy rolnik może wyjechać w pole z azotem, czy nie, publikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW-PIB TUTAJ. Kolor żółty oznacza zezwolenie na zastosowanie azotu w oziminach i użytkach zielonych, a kolor zielony w uprawach jarych.
IMGW zezwala na nawożenie mimo mrozu i śniegu. Dlaczego?
W ostatnich dniach w całej Polsce temperatury spadły poniżej 0°C. Miejscami było nawet -20°C. Natomiast na mapie IMGW nic się nie zmieniło - rolnicy nadal mogą nawozić tam, gdzie Instytut wskazał 1 lutego, czyli w 128 powiatach (lub miastach). Od tego czasu nic się nie zmieniło.
- Jak to możliwe, że IMGW zezwala na stosowanie nawozów, skoro jest mróz i śnieg? - pytają nas rolnicy.
IMGW o nawożeniu: nie ma cofania zgody
W odpowiedzi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW poinformował Tygodnik Poradnik Rolniczy, że raz dane pozwolenie obowiązuje cały czas.
- Jeżeli kryterium zostało spełnione raz w danym powiecie, czyli jest zaznaczony kolorem żółtym (3‘C) lub zielonym (5‘C), to nawet jak temperatura spadnie poniżej 0°C, rolnicy nadal mogą nawozić. Mówiąc kolokwialnie: "Nie ma cofania zgody" - wyjaśnił.
Nie wolno stosować nawozów na śnieg i zamarzniętą glebę
Progi 3°C i 5°C zostały wprowadzone z uwagi na rozpoczęcie procesów fizjologicznych w roślinach i wznowienie procesów, w przypadku roślin zasiewanych zimą. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu innych przepisów programu azotanowego odnoszących się do nawozów, np. zakazu stosowania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem.
Kamila Szałaj