Siarka i Magnez w uprawieJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUprawa

Nawożenie siarką i magnezem. Kiedy? Jaki nawóz wybrać?

29.01.2025., 08:00h

Siarka i magnez to pierwiastki niezwykle istotne w rozwoju roślin. W dużym stopniu wpływają na efektywność azotu, a w polskich glebach najczęściej ich brakuje.

Niedobory siarki i magnezu w uprawie

W przypadku siarki przemysł dawno temu zredukował jej emisję, a w glebie jest ona mobilna. Niedobory magnezu natomiast najczęściej wynikają z nieuregulowanego, zbyt niskiego pH gleb.

Jak dostarczyć roślinom siarki i magnezu?

Najprostszym sposobem na interwencyjne dostarczenie roślinom tych pierwiastków jest oczywiście dokarmianie dolistne, ale rośliny potrzebują znacznie więcej siarki i magnezu, niż jesteśmy w stanie dostarczyć tą drogą. Najlepiej jest zatem dobrze skalkulować zapotrzebowanie roślin i uwzględnić siarkę i magnez w planie nawożenia. W oziminach zdecydowanie najlepiej jest wykonać nawożenie jesienne albo wczesnowiosenne. Siarczany magnezu łatwo i szybko rozpuszczają się i przemieszczają.

Biorąc pod uwagą duże zapotrzebowanie rzepaku na siarkę, zawsze warto wybierać nawozy azotowe i wieloskładnikowe zawierające siarkę albo stosować siarczan magnezu. Oczywiście wszystko z umiarem, bez przesady, bo np. siarkę i magnez w sporych ilościach dostarczymy do gleby z obornikiem, przy regulowaniu odczynu pH dolomitem. Jak przy każdym pierwiastku nadmiar też nie jest wskazany, a nawożenie powinno być zbilansowane.

Jednostkowe pobranie siarki przez rośliny uprawne jest różne i wynosi wg prof. Witolda Grzebisza:

  • zboża kłosowe – 3,75 kg S/t (owies, jęczmień),
  • do 4,5 kg S/t (pszenica, pszenżyto),
  • kukurydza – 5,00 kg S/t,
  • siano łąkowe – 3,00 kg S/t,
  • rzepak – 20,0 kg S/t.

Uwzględniając jednostkowe pobranie siarki przez rośliny i zawartość siarki w glebie, można ustalić dawkę nawozową pod poszczególne rośliny.

Na przykład, przy zawartości w glebie od średniej do bardzo niskiej wysokość dawki siarki wyniesie:

  • pod zboża 25–35 kg S/ha,
  • kukurydzę 40–60 kg S/ha,
  • rzepak 50–75 kg S/ha,
  • buraki cukrowe 40–60 kg S/ha,
  • bobowate 75–85 kg S/ha,
  • użytki zielone 60–70 kg S/ha.

Stosowanie siarczanu magnezu w formie stałej wydaje się luksusem z uwagi na koszt i większość rolników, mając świadomość sporych potrzeb pokarmowych roślin w stosunku do siarki i magnezu, tylko interwencyjnie podaje je w formie dolistnej. Warto zweryfikować to podejście, bo dla roślin to zbyt mało.

Które rośliny wykazują największe zapotrzebowanie na siarkę?

Największe zapotrzebowanie na siarkę wykazuje rzepak i inne rośliny kapustowate. Niewystarczająca ilość siarki w uprawie rzepaku powoduje słabe zawiązywanie łuszczyn, spadek zawartości tłuszczu oraz wzrost podatności łuszczyn na choroby. W drugiej kolejności zapotrzebowania na siarkę należy rozpatrywać pszenicę konsumpcyjną, a w trzeciej rośliny o względnie małym jednostkowym zapotrzebowaniu, lecz produkujące dużą biomasę: buraki cukrowe, kukurydza, ziemniaki i użytki zielone. Nawożenie siarką trzeba stosować odpowiednio wcześnie, pamiętając, że przez interwencyjne dokarmianie dolistne siarczanem magnezu pomożemy roślin na chwilę.

Stan odżywienia roślin a stosowanie nawozów siarkowych

Zgodnie z zasadami zrównoważonego nawożenia, stosowanie nawozów siarkowych powinno być poprzedzone rozpoznaniem stanu odżywienia roślin albo wiedzą o zasobności gleby w siarkę. Dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości siarki znacząco poprawia efektywność azotu i dlatego dawki siarki trzeba ustalać w kontekście nawożenia azotem. Badania dowodzą, że niedobór 1 kg siarki może zablokować pobieranie od 9 do 15 kg azotu, a zatem przy braku siarki w glebie wielkość dawki tego pierwiastka należy dopasować do dawki S:N w proporcji jak 1:15.

Kiedy niedobory magnezu się nasilają?

Jeżeli chodzi o magnez, to jego niedobory nasilają się na glebach kwaśnych i piaszczystych, na glebach wapiennych i kwaśnych świeżo wapnowanych, a także na glebach z wysoką zasobnością w przyswajalny potas i nawożonych formą amonową i amidową azotu. Badania naukowe potwierdzają, że nawożenie magnezem zwiększa pobieranie azotu, a także korzystnie oddziałuje na transport i gromadzenie fosforu w nasionach. Rośliny pobierają magnez począwszy od kiełkowania, aż do końca wegetacji.

Przeczytaj również:

image
nawożenie

Nawożenie siarką. Jakie dawki pod rzepak i zboża?

Marek Kalinowski

Warszawa
-1°C
Przeważnie słonecznie
wi_00
niedz.
wi_00
-1°C
-9°C
pon.
wi_00
1°C
-10°C
wt.
wi_00
2°C
-7°C
śr.
wi_00
3°C
-6°C
czw.
wi_00
3°C
-7°C
13. luty 2025 16:38