Rolnicy chcą elastycznych przepisów w dyrektywie azotanowej
O dopuszczenie nawożenia azotem pszenicy i rzepaku ozimych od stycznia do Ministerstwa Rolnictwa wystąpiła Podkarpacka Oszukana Wieś. Rolnicy uzasadniają to możliwością przemieszczenia nawozu na odpowiednią głębokość, a tym samym uniknięciem strat azotu oraz strat w plonie.
Resort rolnictwa się stara
W odpowiedzi do rolników z Podkarpacia Ministerstwo wyjaśnia, że dokłada starań, "aby coraz bardziej restrykcyjne przepisy nie powodowały utrudnień w prowadzeniu produkcji roślinnej i zwierzęcej, w tym nawożenia". Następnie możemy przeczytać o zasługach resortu w liberalizacji przepisów dyrektywy; przypomina, że od 2023 roku program azotanowy pozwala w pewnych warunkach na stosowanie nawozów zawierających azot od 1. lutego.
Złagodzenie dyrektywy azotanowej?
Ostatni fragment odpowiedzi Ministerstwa jest jednak najciekawszy i wskazuje na to, że jest szansa na złagodzenie przepisów programu azotanowego.
- MRiRW na bieżąco, razem z właściwymi resortowymi Instytutami, analizuje sytuację związaną z rozpoczęciem okresu wegetacji roślin uprawnych oraz optymalny termin rozpoczęcia nawożenia azotem celem dokonania dalszych uproszczeń przepisów - czytamy.