nawożenie dolistne kukurydzyarchiwum TPR
StoryEditor

Nowa pozycja wśród kwasów humusowych Tohumus od Grupy Azoty

22.04.2023., 14:00h
Linia pilotażowa do produkcji kwasów humusowych działa w Centrum Wdrożeniowym Grupy Azoty S.A. w Tarnowie od 2021 r. Od początku produkcji kwasów humusowych z naturalnego surowca, jakim jest węgiel brunatny, wytwarzano tam podstawowy produkt Tohumus i zgodnie z zapowiedzią asortyment miał się powiększać.

Linię produktów Tohumus zawierających wysokiej jakości kwasy humusowe Grupa Azoty wprowadziła w odpowiedzi na potrzeby stale zmieniającego się rolnictwa. Pierwszym był Tohumus, czyli organiczno-mineralny stymulator wzrostu roślin, drugim jest Tohumus Ekstra – nawóz organiczno-mineralny.

Nawozy Tohumus wspomagają szerokie spektrum roślin uprawnych

Oba preparaty przeznaczone są do stosowania doglebowego i dolistnego we wszystkich gatunkach roślin uprawnych: zbożach ozimych i jarych, rzepaku ozimym, kukurydzy, burakach cukrowych, ziemniakach, roślinach bobowatych, w uprawie warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych. Produkty stymulują procesy życiowe roślin, wpływają korzystnie na ich rozwój zwiększając plony. Warto zaznaczyć, że Tohumus Ekstra może być stosowany w rolnictwie ekologicznym.

Obecność kwasów humusowych oddziałuje stymulująco na procesy życiowe organizmów glebowych, przyspiesza rozkład resztek pożniwnych przez co kształtuje odpowiednią strukturę gleby. Kwasy humusowe wspomagają rozwój roślin, zwiększają wigor i wzrost elongacyjny korzeni, co jest szczególnie pożądane w czasie suszy.

Dzięki nawozom Tohumus znacznie wzrasta masa korzeniowa 

Przeprowadzone przez IUNG –​ PIB w Puławach badania polowe na rzepaku ozimym i kukurydzy wykazały, że po zastosowaniu Tohumusu uzyskano przyrost masy korzeniowej o 18% dla rzepaku i 19% dla kukurydzy w odniesieniu do obiektów kontrolnych bez stymulatora wzrostu. Uzyskano istotną zwyżkę plonu nasion rzepaku o 11% a w przypadku kukurydzy (przeznaczonej na kiszonkę) przyrost masy nadziemnej wzrósł o 26% w stosunku do obiektu kontrolnego.

Marek Kalinowski

Za informacją Grupy Azoty

fot. archiwum TPR

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 15–16/2023 na str. 26. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:25