W ostatnich latach wycofano trzy ważne substancje czynne służące do odchwaszczania buraka cukrowego. To powoduje trudności w ochronie, ale też podnosi ryzyko odporności chwastów. Spodziewana rejestracja molekuły Rinskor active, zdaniem Rafała Kowalskiego Corteva Agriscience obniży istotnie to ryzyko i bardzo ułatwi budowanie skutecznych programów odchwaszczania dawkami dzielonymiMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Nowatorski herbicyd i odmiany kukurydzy. Co jeszcze wprowadza Corteva?

04.01.2025., 10:00h

Przyzwyczajeni jesteśmy do sygnalizowania przez firmy rozwiązań, które wprowadzą na nowy sezon. Szereg innowacji wprowadzi Corteva Agriscience. Będą to: nowe produkty biologiczne (Resid MG, Cellerate MoZn, Starter Mn Platinum i BioForge), nowatorska herbicydowa substancja czynna do ochrony buraka cukrowego (Rinskor active) oraz kolejne odmiany kukurydzy Pioneer (P82703, P92440, P9944).

O szczegółach tej oferty firma informowała na spotkaniu Media Club, które odbyło się 4 grudnia br. Prezentację nowości poprzedził ciekawy panel dyskusyjny z udziałem Pawła Trawińskiego – dyrektora zarządzającego Corteva Agriscience Polska i dr. Inż. Tomasza Czecha, prof. URK z Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Do tej debaty i ciekawych doświadczeń z siewem i nawożeniem roślin przy pomocy dronów rolniczych realizowanych w Centrum Innowacji URK wrócimy już w przyszłym roku.

Corteva wzmacnia pozycję lidera produktów biologicznych

Widać wyraźnie, że Corteva wzmacnia swoją pozycję jako lidera sektora produktów biologicznych oraz innowacji w rolnictwie. Zwiększenie dostępności produktów biologicznych oraz nowych odmian, które są bardziej odporne na stres i zmiany klimatu oraz nowe szkodniki, to cel firmy. Podkreślano na spotkaniu, że opracowując innowacje, naukowcy firmy koncentrują się na wprowadzaniu produktów, które łączą wysoką skuteczność z ograniczonym wpływem na środowisko naturalne. Oznacza to, że mogą być stosowane w niskich dawkach, mają mniejszą lotność, a także szybko rozkładają się w środowisku, redukując ryzyko akumulacji w glebie i wodzie.

Biostymulatory BlueN i Utrisha N 

Przejdźmy do segmentu produktów biologicznych do stosowania w uprawach rolniczych, warzywnych i sadowniczych. Polscy rolnicy już korzystają z biostymulatora sprzedawanego pod nazwą BlueN i Utrisha N, a wg badań to biostymulator nr 1 w Polsce, stosowany przez 15 000 rolników na ponad 600 000 ha pól uprawnych. Preparat zawiera bakterie endofityczne Methylobacterium symbioticum, które pobierają azot atmosferyczny (N2) i przetwarzają go w formę dostępną dla roślin, na jony amonowe (NH4+) w procesie nitrogenazy. Pozwala to na dostarczenie roślinom min. 30 kg dodatkowego azotu z powietrza na hektar. Ponadto, środek wspiera proces fotosyntezy oraz intensyfikuje wzrost i rozwój roślin.

Nawóz biologiczny Kinsidro Grow

Na rynku polskim jest też dostępny nawóz biologiczny Kinsidro Grow, zawierający m.in. wysoko skoncentrowane kwasy huminowe, który zwiększa efektywność wykorzystania składników odżywczych przez roślinę oraz poprawia tolerancję na stres środowiskowy.

Czy nowe bioprodukty przebiją dotychczasowe statystyki Cortevy?

Z pewnością doskonale uzupełnią poszerzane portfolio tego segmentu, które zaprezentowała Kamila Zalęcka-Dusza z działu Corteva Agriscience Biologicals. Bardzo ciekawym biostymulatorem jest Resid MG w formulacji granul. Jego działanie bazuje na wykorzystaniu grzybów Glomus iranicum var. Tenuihypharum budujących mikoryzę. Wchodzą one w symbiozę z rośliną, zwiększając jej potencjał produkcyjny. Glomus iranicum to pierwszy i jedyny gatunek grzyba mikoryzowego, zgłoszony i opatentowany do zastosowania jako biostymulator. Rozbudowuje system korzeniowy, uodparnia na suszę, transportuje składniki pokarmowe do rośliny nawet z miejsc niedostępnych dla korzeni. Przyczynia się także do poprawy jakości gleby.

image
Kamila Zalęcka-Dusza z działu Corteva Agriscience Biologicals
FOTO: Marek Kalinowski

Glomus iranicum var. Tenuihypharum, jako główny składnik Resid MG, tworzy symbiozę mikoryzową z rośliną uprawną. Roślina dostarcza grzybom cukry pochodzące z fotosyntezy, one natomiast przekazują roślinie wodę i składniki odżywcze. W konsekwencji oznacza to wyższą tolerancję roślin na stres wodny, ekstremalne temperatury i zasolenie oraz przyczynia się do zwiększenia plonowania i do poprawienia parametrów jakościowych plonu.

Trzy nowe, biostymulujące nawozy od Cortevy 

Pozostałe trzy nowe produkty to biostymulatory o unikalnym składzie, wspierające procesy fizjologiczne roślin. To Cellerate MoZn – nawóz dolistny o działaniu biostymulującym. Stosowanie preparatu przyczynia się do lepszego wykorzystania azotu, przyspiesza wzrost roślin, zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju, a także zwiększa produkcję energetyczną roślin. Wynika to z samej nazwy produktu i znanego wpływu molibdenu i cynku na przemiany azotu oraz ważne procesy rozwoju generatywnego roślin.

StarterMn Platinum to kolejny nowy nawóz dolistny, który dostarcza kluczowych makro- i mikroelementów do prawidłowego wzrostu roślin. Składniki odżywcze zawarte w produkcie wspomagają procesy fizjologiczne roślin. Stosowanie preparatu optymalizuje wchłanianie, przemieszczanie i integrację pierwiastków w komórkach roślinnych.

BioForge zawiera azot, potas, kobalt, molibden oraz kompleks opatentowanych molekuł. Środek przyspiesza regenerację roślin po wystąpieniu stresu oraz wspomaga wzrost roślin w niekorzystnych warunkach.

Warto też zwrócić uwagę na produkty pochodzenia naturalnego w ofercie Corteva, takie jak Spinosad. To wysoce skuteczny składnik aktywny produktów owadobójczych, wytwarzany w procesie fermentacji Saccharopolyspora spinosa, naturalnie występującej bakterii glebowej, pierwotnie odkrytej w glebie. Spinosad znaleziony w 1982 r., a zarejestrowany po raz pierwszy w 1997 r. w USA, nadal pozostaje niezbędnym środkiem do zwalczania szkodników w ponad 200 uprawach, zarówno konwencjonalnych, jak i ekologicznych.

Chociaż na spotkaniu nie wyjawiono, jakie produkty biologiczne czekają w kolejce na wprowadzenie, to prawdopodobnie może to być Ecovelex. Corteva wg zapowiedzi już w 2023 r. miała być dystrybutorem tego produktu. A ponieważ polscy rolnicy mają problemy z ptakami po zasiewach roślin, a ten właśnie biorepelent wykazuje wysoką skuteczność, czekamy na dobre wieści. Ecovelex zawiera 3 naturalne terpeny pochodzące z goździków, cynamonu, pelargonii, cząbru i macierzanki.

To będzie mocne wsparcie dla buraka

Będzie, bo nie znamy jeszcze nazwy herbicydu. Trwa proces rejestracyjny produktu, z którym plantatorzy buraka cukrowego mogą wiązać duże nadzieje i oczekiwania. Substancją czynną herbicydu będzie innowacyjna molekuła o nazwie Rinskor active przeznaczona do zwalczania chwastów dwuliściennych w buraku cukrowym.

– Rejestracja w Polsce spodziewana jest na przełomie 2024 i 2025 roku – mówi Rafał Kowalski. –​ Rinskor active (florpyrauksyfen benzylu) należy do grupy chemicznej arylopikolinowe, sklasyfikowanej w obrębie syntetycznych auksyn. Substancja działa głównie nalistnie (pobierana jest w ok. 90 proc. przez liście), skutecznie zwalczając takie chwasty jak m.in. komosa biała, blekot pospolity, przytulia czepna. Herbicyd z Rinskor active rekomendowany będzie do stosowania w dawkach dzielonych w mieszaninach z np. metamitronem i etofumesatem w zalecanej maksymalnej dawce zaledwie 2 g substancji czynnej na hektar.

Czekamy z niecierpliwością na rejestrację produktu, ale jak mówił Rafał Kowalski, w najbliższych latach planowane są kolejne rejestracje w buraku cukrowym na razie hasłowo możemy zdradzić, że w 2026 spodziewana jest rejestracja fungicydu z molekułą Inatreq active, a po roku 2030 kolejnej molekuły do ochrony fungicydowej o nazwie Adavelt active oraz molekuły do zwalczania szkodników o nazwie Isoclast active.

Najnowsze odmiany kukurydzy od Pioneer

Te zadania specjalne to oczywiście najwyższy potencjał plonowania, uniwersalność kierunku produkcji, tolerancja na okresowe niedobory wody. Cechy najnowszych mieszańców kukurydzy marki Pioneer prezentował Kozłowski, zaznaczając, że wprowadzane na polski rynek odmiany osiągają bardzo dobre wyniki w doświadczeniach COBORU.

– Od 5 lat mieszańce kukurydzy Pioneer dominują w grupie średnio wczesnej (P8834, P8904, P9255) i średnio późnej (P9610, P0710, P9639), a w ostatnich 3 latach zdobyły pierwsze miejsce aż 9 razy, osiągając średni wynik plonu ziarna blisko 108% wzorca – mówił z dumą Karol Kozłowski.

image
Karol Kozłowski z Corteva Agriscience
FOTO: Marek Kalinowski

Nowe odmiany na rok 2025 to P82703, P92440 oraz P9944. Wszystkie są przeznaczone do uprawy na ziarno i kiszonkę. Wszystkie dobrze adaptują się do słabszych stanowisk glebowych. Wyróżnia je stabilny, wysoki plon oraz bardzo dobry uzysk zarówno biomasy, jak i masy ziarna z hektara. Rośliny są wysokie lub średnio wysokie, bogato ulistnione, o wysokiej zdrowotności i stabilności łodyg. Odmiany P92449 i P9944 zostały wyhodowane w technologii Optimum AQUAmax – są zatem dodatkowo tolerancyjne na okresowe niedobory wody.

Przeczytaj również:

image
Innowacyjne rolnictwo

Rolnicy potrzebują pieniędzy na inwestycje. Bez tego nie wyżywią ludzi

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. styczeń 2025 10:02