Produkcja glifosatu pod kreską. Zamienniki Roundupu podbijają rynekJan Beba
StoryEditorUprawa

Produkcja glifosatu pod kreską. Zamienniki Roundupu podbijają rynek

11.03.2025., 10:15h

Firma Bayer zapowiada wprowadzenia odrębnego sektora działalności. Chodzi o spadek opłacalności produkcji popularnego środka chwastobójczego. Jakiego?

Co dalej z glifosatem?

Liczne procesy sądowe, o których informowaliśmy na naszej stronie wytoczone firmie Bayer oraz zdominowanie rynku środków ochrony roślin przez tańsze zamienniki środka chwastobójczego Roundup sprawiły, że produkcja przestała się opłacać. Firma Bayer podjęła wiec pewne kroki.

Glifosat, jak ogłosiła firma Bayer podczas dorocznej konferencji, ma stać się odrębnym segmentem działalności. Taki krok został podjęty ze względu na spadek opłacalności produkcji środka chwastobójczego.

– W związku z negatywnym wpływem tego segmentu na ogólną marżę, dostosowujemy nasz model biznesowy i będziemy zajmować się glifosatem jako osobno zarządzanym obszarem działalności – powiedział Rodrigo Santos, szef Bayer Crop Science, jak czytamy na euractive.

Podczas konferencji Rodrigo Santos został również zapytany, czy jest to wstępny krok do pełnego wydzielenia ze struktury organizacyjnej firmy i czy ma to związek z licznymi postępowaniami sądowymi. Odpowiedział jednak, że taki ruch podyktowany jest tylko i wyłącznie względami biznesowymi.

Zobacz także: To już oficjalne: rolnicy mogą stosować glifosat przez 10 lat. Wkurzeni zieloni grożą sądami

Spadek sprzedaży oryginalnego Roundupu

W zeszłym roku sprzedaż oryginalnego Roundupu zmniejszyła się o 7,6%, natomiast cena preparatu na przestrzeni lat gwałtownie wzrosła, co sprawiło, że rolnicy rezygnują z jego zakupu na rzecz tańszych zamienników.

Zamienniki natomiast stopniowo zaczęły zajmować rynek od 2000 roku, kiedy to wygasła ochrona patentowa na glifosat.

W czasie ostatnich kilku lat firma Bayer musiała również wypłacić liczne odszkodowania zarówno w USA, jak i w Kanadzie, gdzie nadal toczy się tysiące procesów. Przypomnijmy, że Bayer nabył markę Roundup po przejęciu w 2018 roku firmy Monsanto za kwotę 63 mld dolarów. Natomiast procesy sądowe kosztowały firmę już około 10 mld dolarów.

Badania nad glifosatem

Środki chwastobójcze na bazie glifosatu, to produkty, które poddano najdokładniejszym testom.

- Po przeanalizowaniu zakresu badań naukowych i ocen przeprowadzonych na przestrzeni lat przez agencje regulacyjne, eksperci i regulatorzy na całym świecie doszli do wniosku, że produkty na bazie glifosatu mogą być bezpiecznie stosowane zgodnie z zaleceniami - czytamy na stronie Bayera. 

Do kiedy można stosować glifosat?

Komisja Europejska w listopadzie 2023 roku ponownie zatwierdziła glifosat na 10 lat, po tym, jak pozytywne oceny naukowe nie zidentyfikowały, żadnych krytycznych obszarów, które mogłyby budzić obawy. 

Przeczytaj również:

image
Uprawa

Burakochwasty: jak poradzić sobie z nimi skutecznie?

Bernat Patrycja

Źródło:Bayer/euractive

Fot: Sierszeńska

Warszawa
15°C
Niewielki deszcz
wi_00
pt.
wi_00
25°C
12°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
niedz.
wi_00
23°C
10°C
pon.
wi_00
25°C
10°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 14:55