Port morski Grupa Azoty, sól potasowaGrupa Azoty
StoryEditorUprawa

Rekordowy transport soli potasowej przypłynął do Polski z Kanady

11.02.2025., 08:00h

Ponad 20 tys. ton soli potasowej w jednym transporcie przypłynęło z Kanady do Grupy Azoty Police na początku grudnia ub.r. Rozładunek odbył się w Porcie Morskim, który na co dzień odbiera fosforyty.

Grupa Azoty optymalizuje koszty

Zakończona pomyślnie akcja logistyczna w Porcie Morskim otworzyła możliwości dywersyfikacji kierunków dostaw tego podstawowego surowca do produkcji nawozów.

– Optymalizujemy koszty w każdym obszarze działalności Grupy. Korzystamy z efektów synergii w całej Grupie Kapitałowej, ale przede wszystkim poszukujemy tańszych surowców, które mają kluczowe znaczenie w każdej produkcji. Tańszy surowiec przekłada się na niższą cenę produktu i jego większą konkurencyjność na rynku – podkreśla wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A., prezes zarządu Grupy Azoty Police Andrzej Dawidowski.

Sól potasowa płynęła do Portu Barkowego

Do odbioru soli potasowej w Policach przystosowana jest infrastruktura w Porcie Barkowym. W ciągu ostatnich dwóch lat największe jednorazowe dostawy tego surowca statkami wynosiły ok. 2 tys. ton. Wynika to z możliwości technicznych nabrzeża – obsługiwane są tu barki i statki o długości do 120 metrów i zanurzeniu 4 metrów. Z kolei Port Morski posiada nabrzeże o długości 415 metrów i głębokości eksploatacyjnej 12,5 metrów, do którego mogą wpływać duże jednostki pełnomorskie. Dostosowanie infrastruktury do odbioru kolejnych surowców i produktów stanowi więc ogromny potencjał rozwojowy dla Grupy Azoty Police.

Transport towarów większymi jednostkami pływającymi to wymierne oszczędności dla Spółki. Przy jednorazowo większych ilościach zakupionych surowców wzrasta pozycja negocjacyjna firmy, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztu frachtu w przeliczeniu na tonę. Aby możliwy był rozładunek soli potasowej w Porcie Morskim, konieczne było odpowiednie przygotowanie infrastruktury, dedykowanej dotychczas wyłącznie do rozładunku surowców fosforonośnych.

Przeczytaj również:

image
Uprawa

Jak Bakto ProFOS wpływa na zasobność gleby? Badania na polach SGGW na Święcie Kukurydzy [WIDEO]

Marek Kalinowski

Za informacją Grupy Azoty

Warszawa
1°C
Bezchmurnie
wi_00
pon.
wi_00
19°C
5°C
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
8°C
czw.
wi_00
18°C
5°C
pt.
wi_00
22°C
10°C
26. kwiecień 2025 05:19