StoryEditorUprawa

Wapnowanie użytków zielonych po staremu i na nowych zasadach [TABELE]

24.09.2024., 13:00h

Optymalnym terminem wapnowania użytków zielonych jest późna jesień, tuż po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Użytki zielone rzadziej nawozi się wapniem wiosną, ale jeśli już zdecydujemy się na ten termin, to wówczas należy wykonać wapnowanie tuż przed ruszeniem wegetacji – wczesną wiosną.

Łąki i pastwiska wapnujemy, gdy wartość pH w KCl w wierzchniej warstwie gleby spadnie poniżej 5,0–5,5

Odczyn gleby użytków zielonych kształtuje skład botaniczny runi. Wartościowe gatunki traw pastewnych: życica, kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa i wiechlina łąkowa potrzebują do wzrostu odczynu lekko kwaśnego. Z kolei wchodzące w skład runi gatunki roślin bobowatych wymagają pH na poziomie 6.

Zakwaszenie użytków zielonych, podobnie jak na gruntach ornych, ogranicza produkcję roślinną i zmniejsza różnorodność gatunkową. Wapnowanie łąk i pastwisk jest konieczne, gdy wartość pH w KCl w wierzchniej warstwie gleby spadnie poniżej 5,0–5,5. Utrzymywanie zakwaszanych użytków zielonych sprawia, że stosowanie nawozów mineralnych na gleby pod nimi przestaje być efektywne, a każde zwiększanie ich dawek nie przekłada się na wzrost plonów pokosów trawy. Jednocześnie dochodzi do pogorszenia jakości runi.

Wykonanie zabiegu wapnowania użytków zielonych jesienią jest zatem ważnym zabiegiem agrotechnicznym. Podwyższenie odczynu zmniejsza straty składników pokarmowych z gleby wraz z jesiennymi opadami, poprawia ich wykorzystanie przez ruń, sty...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 07:49