StoryEditorWiadomości rolnicze

Nie badamy naszych gleb

19.10.2016., 10:10h
  Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że tylko nieliczni polscy rolnicy badają glebę przed zastosowaniem nawozów mineralnych, co może skutkować użyciem zbyt dużych dawek. W efekcie może to podnosić koszty produkcji rolniczej i nie pozostaje bez wpływu na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. NIK wskazuje, że konieczna jest zatem szeroka edukacja wśród rolników na temat racjonalnego nawożenia, co jest właśnie jednym z założeń programu „Grunt to Wiedza”.  Grupa Azoty nie promuje maksymalnego plonu. Grupa Azoty promuje maksymalny efekt ekonomiczny dla rolnika, a to jest całkowicie inne podejście. Badanie gleby inspiruje do zastanowienia się nad jakością produktów nawozowych, a my jako duży producent nawozów wiemy jak wymagający w wiedzę i praktykę jest proces produkcji i badania nawozów. W każdej z pięciu fabryk mamy laboratoria i wiemy, że nie wszystkie nawozy istniejące na rynku spełniają najwyższe parametry. Badanie gleby może również ujawnić pozorne oszczędności rolnika z zastosowania tzw. tańszych zamienników, potem okazuje się, że nawóz się nie rozpuszcza lub skład działa inaczej.

 

 

Sukces I edycji programu

 

Już od pierwszych miesięcy program cieszył się dużym zainteresowaniem. Wspierając rolników, przebadano w akredytowanych Laboratoriach Okręgowych Stacji Chemiczno – Rolniczych 4950 prób gleby pod kątem pH oraz zasobności w fosfor, potas i magnez. Badania prowadzono w okresie sierpień – październik 2015 r., po zbiorach, a tuż przed jesiennym nawożeniem. Łącznie w badaniu udział wzięły 330 gospodarstwa ze 163 powiatów, z czego ponad połowa gospodarstw w przedziale 50-100 ha.

 

Wyniki badań

 

Optymalnym i pożądanym przez większość gatunków roślin jest lekko kwaśny i obojętny odczyn gleby. W próbach gleb przebadanych w programie dominują gleby o odczynie kwaśnym i lekko kwaśnym, które w sumie stanowią 61%. Tylko co czwarta badana próba gleby nie wykazuje zakwaszenia, odczyn obojętny wykazało 16%, a zasadowy 8%.

 

Co dalej?

 

W 2016 r. Grupa Azoty rozpoczęła II edycję programu. Tym razem łącznie przebadanych będzie 6 300 prób gleby.

 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 12:28