StoryEditorWiadomości rolnicze

Nie dać się skutkom suszy

13.06.2017., 16:06h
Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników dostępności wody w przeliczeniu na mieszkańca i od wielu lat utrzymujący się ujemny bilans wodny. To efekt anomalii pogodowych niosących ze sobą długie okresy suszy naprzemiennie z intensywnymi opadami prowadzącymi do powodzi i podtopień. Prognozy przewidują rozwój tych ekstremalnych zjawisk w kolejnych latach, co dla rolnictwa brzmi prawie jak wyrok. Są jednak rozwiązania, które pomagają ograniczyć negatywne skutki deficytu wody.

Po pierwsze: efektywnie gospodaruj wodą!

Z pomocą przychodzą tu technologie uprawy i praktyki, dzięki którym zwiększa się nie tylko zasób wody w glebie, ale też jej dostępność dla roślin. Oto kilka z nich, które możesz wykorzystać w swoim gospodarstwie:

  1. wybieraj rośliny o krótszym okresie wegetacji, bardziej odporne na suszę, o mniejszych potrzebach wodnych i głębszym systemie korzeniowym,
  2.  zapewnij dobrą strukturę gleby – przeciwdziałaj jej zagęszczeniu w powierzchniowych i głębszych warstwach, zadbaj o utrzymanie odpowiedniego poziomu materii organicznej oraz o racjonalne nawożenie w celu stworzenia odpowiednich warunków do głębokiego zakorzenienia się roślin,
  3. rozważ uprawę roślin ozimych, żeby zatrzymać wodę w glebie,
  4. ogranicz parowanie wody z gruntu przez nawożenie organiczne (obornik, gnojowica), zatrzymanie resztek pożniwnych w glebie, przeorywanie słomy, czy stosowanie międzyplonów,
  5. zadbaj o zrównoważone nawożenie gleby z wykorzystaniem potasu, który reguluje gospodarkę wodną roślin,
  6. likwiduj głęboko korzeniące się chwasty,
  7. wykorzystuj oczyszczone ścieki.

Efektywne gospodarowanie zasobami wodnymi sprowadza się również do racjonalnego nawadniania pól. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, inwestuj w wodo- i energooszczędne techniki oraz kontroluj sprawność instalacji, by uniknąć wycieków i zapewnić ich wydajność. Pamiętaj też o tym, że proces nawadniania zaczyna się od precyzyjnego określenia potrzeb wodnych twoich upraw. W tym celu warto prowadzić monitoring wilgotności gleby i śledzić lokalne prognozy pogody.

Po drugie: nie zanieczyszczaj zasobów wodnych!

Największym zagrożeniem dla wód ze strony rolnictwa są nawozy, głównie azotany i fosforany, środki ochrony roślin, metale ciężkie, ścieki, czy drobne organiczne i nieorganiczne cząstki gleby przenoszone z pól wskutek erozji. Zanieczyszczenia te są wynikiem niewłaściwych praktyk rolniczych. Żeby im zapobiec, sięgaj po zrównoważone zasady w rolnictwie. Sprawdź, czy prawidłowo przechowujesz nawozy w swoim gospodarstwie oraz czy miejsce składowania środków ochrony roślin jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. Pamiętaj o precyzyjnym dawkowaniu tych substancji, żeby uniknąć skażenia wód powierzchniowych i gruntowych. Stwórz w swoim gospodarstwie plan zarządzania odpadami i stosuj praktyki przeciwerozyjne. Od tego, jak gospodarujesz dostępnymi zasobami wodnymi zależy przyszłość również twojego gospodarstwa.

Po trzecie: pobieraj wodę legalnie!

Dostarczaj swojemu gospodarstwu wodę ze sprawdzonych źródeł. Jeśli eksploatujesz jej zasoby w ilości przekraczającej 5m3 na dobę, musisz mieć pozwolenie wodnoprawne. Rejestruj pobór wody i badaj ją zgodnie z wymogami określonymi w tym pozwoleniu oraz nie zapomnij o konieczności legalizacji nowych urządzeń wodnych, z których zamierzasz korzystać. Działając zgodnie z prawem, wspierasz rozwiązania systemowe dotyczące ochrony zasobów wodnych.

Oprac.: Polskie Stowarzyszenie
Rolnictwa Zrównoważonego ASAP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 05:50