W których cukrowniach ruszyła już kampania buraczana?
Wrzesień i październik to moment, w którym cukrownie otwierają nowy sezon i zaczynają pracę. Nie inaczej było w tym roku, choć nie obyło się bez kłopotów. Napotkała je cukrownia w Środzie Wielkopolskiej, gdzie na skutek awarii instalacji gazowej start kampanii cukrowniczej 2022/23 musiał zostać opóźniony o tydzień.
Przeczytaj także: Poważna awaria na terenie cukrowni w Środzie Wlkp. Trwa ewakuacja pracowników, co najmniej 7 osób rannych
Choć z opóźnieniem, cukrownia w Środzie Wlkp. wystartowała jeszcze we wrześniu. W tym czasie ruszyły prace także w cukrowniach należących do Nordzucker Polska (Opalenica, Chełmża), Krajowej Grupy Spożywczej (Dobrzelin, Kruszwica, Malbork, Kluczewo, Nakło) oraz pozostałych przedsiębiorstwach Pfeifer & Langen (Miejska Górka, Glinojeck, Gostyń).
Najpóźniej w tym roku pracę zaczynają cukrownie należące do Südzucker Polska. Pierwsze z nich, w Cerkwi i Strzelinie, wystartowały 26 września. Kolejne, w Ropczycach i Świdnicy, zaczną pracę w październiku. W tym miesiącu ruszą także należące do KGS cukrownie Krasnystaw i Werbkowice.
Ile cukrownie płacą rolnikom za buraki?
Początek roku upłynął producentom buraków cukrowych pod znakiem niepewności co do dalszej opłacalności produkcji. Doszło nawet do protestów pod cukrowniami, należącymi do Südzucker i Nordzucker Polska. Rolnicy domagali się wyższych stawek za dostarczane buraki. Producentom i cukrowniom udało się jednak dojść do porozumienia. Stawki w kampanii buraczanej 2022/23 ustanowiono na poziomie:
- Krajowa Grupa Spożywcza: 46 euro/t buraków o zawartości 16 proc. cukru,
- Nordzucker Polska: 41 euro/t buraków o zawartości 16 proc. cukru,
- Südzucker Polska: 50 euro/t buraków o zawartości 18 proc. cukru.
Co ze stawkami w cukrowniach Pfeifer & Langen?
Jeszcze w połowie września w przypadku cukrowni Pfeifer & Langen Polska cena za tonę buraków wynosiła 38 euro/t. Jednak, jak się okazuje, przedstawiciele spółki dogadali się z przedstawicielami Federacji Związków Plantatorów Buraka Cukrowego Grupy Pfeifer & Langen Polska. Udało im się dojść do porozumienia, na mocy którego wszyscy plantatorzy współpracujący z Pfeifer & Langen otrzymają za każdą tonę dostarczonych buraków 48 euro.
Jak informuje Pfeifer & Langen, na tę sumę składać się będą:
“Płatność z tytułu dotychczas uzgodnionej ceny w wysokości 43 EUR oraz 5 EUR zaliczki, którą producent cukru wypłaci na poczet rozliczenia ceny ostatecznej, dokonywanego w terminie do 31 października kolejnego roku”.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pfeifer&Langen