Pierwsza nowość, KRZEMO, to unikalne połączenie nawozu mikroelementowego z łatwo przyswajalnym dla roślin krzemem. Druga nowość, NAVU FORTE, to wieloskładnikowy nawóz dolistny zawierający składniki pokarmowe w postaci nanocząsteczek.
KRZEMO
pierwsza z nawozowych nowości Innvigo, to unikalne połączenie nawozu mikroelementowego z łatwo przyswajalnym dla roślin krzemem. Innowacyjna formulacja preparatu zawiera 2,5% krzemu w formie kwasu ortokrzemowego, czyli jedyną postać całkowicie dostępną a tym samym najszybciej asymilowaną przez rośliny.
Oprócz aktywnego krzemu preparat zawiera zestaw mikroelementów: bor, miedź, molibden oraz cynk, które uzupełniają niedobory pokarmowe i wpływają korzystnie na procesy fizjologiczne roślin. KRZEMO polecany jest do stosowania w uprawach rolniczych w dawce 0,8 l/ha. Zalecana liczba zabiegów w sezonie to 1–2.
Nawozy krzemowe są oferowane w Polsce zaledwie od kilku lat i można powiedzieć, że podbijają rynek. Udowodniony jest w badaniach korzystny wpływ krzemu na redukjcję stresów roślin zarówno biotycznych (patogeny), jak i abiotycznych (czynniki środowiskowe – susza itd.) Najlepszy korzystny wpływ na plony obserwuje się u roślin dwuliściennych. Bardzo korzystnie na takie nawozy krzemowe z upraw warzywnych reagują np. ogórki a z roślin uprawy polowej buraki cukrowe
NAVU FORTE
jest wieloskładnikowym nawozem dolistnym zawierającym składniki pokarmowe w postaci naturalnego pochodzenia nanocząsteczek. Nawóz wyróżnia się wysoką i szybką przyswajalnością składników pokarmowych. Produkowany jest przy zastosowaniu nanotechnologii, czyli otrzymywaniu przez rozdrobnienie struktur o rozmiarach nanometrycznych tzw. nanocząsteczek.
Ten wieloskładnikowy nawóz dolistny przeznaczony jest do nawożenia wszystkich upraw polowych, sadowniczych, plantacji roślin jagodowych, warzyw gruntowych i pod osłonami, a także roślin ozdobnych. Zalecana dawka to 4–5 kg/ha do stosowania 1–4 razy w sezonie, w zależności od uprawy. Zawiera zestaw makro- i mikroelementów: azot w formie amidowej – 8,0%, K2O – 10,0%, CaO – 21%, MgO – 3%, SO3 – 10,0% oraz miedź – 0,10%, żelazo – 0,10%, mangan 0,10% i molibden 0,05%.
Marek Kalinowski