Chwościk buraka może spowodować straty w plonach na poziomie 50%
Chwościk buraka jest jedną z najbardziej szkodliwych chorób grzybowych liści w uprawie buraka cukrowego na świecie. Z badań zespołu naukowców publikowanych w Journal for Plant Diseases and Protection 105, 462-474, grzyb ten może powodować straty w plonach sięgające nawet 50%. Niestety, na ok. 2/3 powierzchni uprawy buraka cukrowego na świecie presja infekcji tej choroby występuje w stopniu średnim do wysokiego.
Stosując klasyczne metody hodowli KWS wprowadza cechę, która zapewnia nowy poziom ochrony przed chwościkiem buraka w połączeniu z wysoką wydajnością plonowania. Według dr Andreasa Loocka, szefa hodowli buraka cukrowego KWS, znalezienie nowej cechy to kamień milowy w klasycznej hodowli buraka cukrowego. Jest to ważny wkład w zapewnienie rentowności całej uprawy. Jednym ze sposobów, w jaki plantatorzy radzą sobie z chwościkiem buraka jest stosowanie odmian tolerancyjnych na działanie tego patogenu. Obecne źródło tolerancji w odmianach często skutkuje niższymi plonami buraka cukrowego.
- Zdjęcie KWS z doświadczeń odmianowych na południu Niemiec (2019): Porównanie odmiany o ulepszonej tolerancji na chwościk buraka z dostępnymi na rynku odmianami o tolerancji na tę chorobę
Sposoby walki z chwościkiem buraka
Zespołowi badawczemu KWS udało się złamać tę regułę, opracowując nową cechę zapewniającą zarówno wysoki poziom ochrony przed chwościkiem buraka, jak i wysokie plonowanie, niezależnie od presji choroby. Kolejnym a zarazem najbardziej powszechnym sposobem walki z chorobami liści stosowanym przez plantatorów są zabiegi fungicydowe. Niestety, z biegiem czasu patogen Cercospora beticola rozwija odporność na substancje czynne w fungicydach zmniejszając ich skuteczność.
Kolejnym ograniczeniem jest zaostrzenie przepisów dotyczących stosowania pestycydów w rolnictwie. Stanowi to duże wyzwanie dla plantatorów buraka cukrowego na całym świecie. Wprowadzając nową tolerancję na chwościk buraka hodowla KWS wspomaga zrównoważone rolnictwo przynosząc plantatorom konkretne oszczędności.
– Ochrona własności intelektualnej umożliwia innowacje takie jak ta nowa cecha tolerancji na chwościk buraka – mówi dr Peter Hofmann, członek zarządu odpowiedzialny za segment buraków cukrowych w KWS.
– KWS chętnie podzieli się swoimi nowatorskimi rozwiązaniami z innymi podmiotami na uczciwych warunkach, np. udzielając licencji.
– KWS chętnie podzieli się swoimi nowatorskimi rozwiązaniami z innymi podmiotami na uczciwych warunkach, np. udzielając licencji.
KWS planuje wprowadzenie odmian z nową tolerancją w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Unii Europejskiej już wiosną roku 2021.
Marek Kalinowski, wykorzystano komunikat KWS
Zdjęcie: KWS