StoryEditorchoroby

Obecne warunki sprzyjają rozwojowi fuzariozy kłosów. Jak z nią walczyć?

09.05.2022., 09:05h
Choroby fuzaryjne, które porażażą kłosy zbóż i wpływają na znaczne pogorszenie jakości uzyskiwanego plonu, zazwyczaj zwalczane są w ramach zabiegu T3. Jednak z badań wynika, że do porażeń pierwotnych sprawcami fuzarioz dochodzi na znacznie wcześniejszym etapie – nawet zimą i wczesną wiosną. A zatem, cały program ochrony powinien uwzględniać skuteczność preparatów na grzyby Fusarium.

Umowny zabieg w terminie T3 na fuzariozę kłosów jest decydujący w ochronie, ale nie zawsze wystarczy, bo w tym terminie jest zdecydowanie za późno na skuteczną interwencję silnych porażeń systemicznych roślin. Może do takich porażeń dochodzić na plantacjach pszenicy ozimej po kukurydzy, pszenicy uprawianej w monokulturze, w odmianach podatnych itd. Decydującym czynnikiem jest oczywiście pogoda.

Fuzarioza kłosów najbardziej zagraża pszenicom

Warto na wstępie podkreślić, że fuzarioza kłosów pojawia się jako jedna z grup chorób zbóż powodowanych przez grzyby z rodzaju Fusarium, włączając fuzaryjną zgorzel siewek, fuzaryjną zgorzel źdźbła i korzeni oraz fuzariozę liści. Najmocniej zagraża pszenicy twardej i pszenicy zwyczajnej, ale także uprawom pszenżyta, żyta, jęczmienia i owsa.

Poza niekorzystnymi parametrami fizycznymi ziarniaków z porażonych kłosów najgroźniejsza jest w nich kumulacja metabolitów grzybów – mikotoksyn. Grzyby Fusarium są bowiem toksynotwórcze i to jest najgroźniejsze dla człowieka i zwierząt. Jeżeli zainfekowane ziarno będzie materiałem siewnym, znów stworzy ryzyko powtórki sytuacji.

Rozwiązania? Oc...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 21:47