Po wytworzeniu jagód ziemniaki wchodzą we wczesną dojrzałość bulw a potem w dojrzałość zbiorczą bulw. Czas wchodzenia w dojrzałość naturą rzeczy zależy od wczesności odmian ziemniaka. W tym okresie musimy chronić przed zarazą ziemniaka przede wszystkim bulwy.
Powstrzymać zarodniki pływkowe
Dla rozwoju zarazy ziemniaka warunki termiczne w zasadzie nie mają większego znaczenia (zarodnikowanie grzyba i infekcje hamuje dopiero spadek temperatury poniżej 8 st. C). Najważniejsza dla zarazy jest duża wilgotność. Jeżeli jest wilgotno (przez co najmniej 10 godzin) i ciepło (minimum 18 st. C) – rozwijają się zarodniki konidialne. W warunkach idealnych zarodnik konidialny zarazy ziemniaka kiełkuje i odbywa cały cykl rozwojowy w zaledwie 4–5 dni. Nowe zarodniki są znów przenoszone i cykl w sezonie wegetacyjnym powtarza się wielokrotnie.
Po wytworzeniu się jagód przychodzi czas ochrony bulw ziemniaka przed zarazą. W tym celu należy stosować fungicydy o właściwościach antysporulacyjnych, zdolne do hamowania rozwoju zarodników pływkowych zarazy ziemniaka
Termin zabiegu wyznacza odmiana
Zależnie od podatności odmiany i jej wczesności ochrona bulw wymaga zastosowania od jednego do nawet trzech zabiegów. Najważniejszy jest w tym okresie wybór fungicydów właśnie o działaniu antysporulacyjnym, czyli fungicydów mających właściwości ochrony bulw. Zawarte w nich substancje aktywne muszą wykazywać niszczące działanie na zarodniki pływkowe zarazy.
Mowa tutaj oczywiście o terminie ostatniego zabiegu, bo jak wiadomo, odmiany późne i podatne na zarazę mogą wymagać nawet trzech zabiegów do ochrony bulw, a odmiany odporne co najwyżej jednego. Ważne przy tej ostatniej ochronie jest zachowanie okresów karencji środków. Zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin, te ostatnie zabiegi chroniące bulwy ziemniaka należy wykonać najpóźniej miesiąc przed zbiorem.
Z działaniem antysporulacyjnym
Najlepiej znaną na rynku substancją do ochrony bulw przed zarazą ziemniaka jest fluazynam. Takie działanie antysporulacyjne wykazują też najnowsze fungicydy rejestrowane w ostatnich kilku latach. Dlatego kupując fungicydy do ochrony ziemniaka w ostatnim okresie ich rozwoju trzeba domagać się od sprzedawcy informacji o sposobie działania produktu. Musi on wykazywać właściwości ochrony bulw przed zarazą. Dlatego najlepiej jest zapoznać się z etykietą środka. Środki wykazujące działanie antysporulacyjne zapobiegają kiełkowaniu zarodników konidialnych, ale przede wszystkim zapobiegają uwalnianiu zarodników pływkowych przez ograniczenie ich ruchliwości i dezaktywację witek.
Marek Kalinowski