Rozmowę z Michałem Sawickim na temat jego doświadczeń w stosowaniu wiosną azotu w uprawach pszenicy ozimej zaczęliśmy od pytania, czy preferuje podawanie dawki startowej możliwie najszybciej, tak aby azot czekał na roślinę, czy też wstrzymuje się z nawożeniem azotem, aż rośliny wyjdą z hibernacji rozpoczynając wegetację.
Nawożenie azotem warunkują przepisy
Odpowiadając nasz rozmówca zwrócił uwagę, że możliwość wczesnego wjazdu w pole z azotem ograniczają przepisy. W Polsce do 1 marca nie można rozsiewać nawozów zawierających azot. Dotyczy to zarówno nawozów naturalnych, mineralnych czy organicznych. Trzeba też przestrzegać zapisów „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.
Od 1 stycznia 2019 r. niektóre gospodarstwa rolne mają obowiązek sporządzania planu nawożenia azotem i nieprzekraczania w trakcie nawożenia ustalonych w planie maksymalnych dawek. Obowiązek ten dotyczy m.in. gospodarstw prowadzących intensywne uprawy na powierzchni większej niż 50 ha.
Rolnicy muszą prowadzić też ewidencję zabieg...