Kultura gleby to jej stan, który umożliwia łatwe i szybkie doprowadzenie roli do stanu sprawności utrzymującej się przez dłuższy czas. Kultura gleby nie jest jej cechą naturalną, lecz właściwością nadaną przez rolnika, a zatem, przez działania (uprawa, zmianowanie, nawożenie) prowadzące do uzyskania struktury gruzełkowatej gleby.
Każdy z elementów agrotechniki mającej wpływ na kulturę gleby jest ważny, jednak w wielu przypadkach decydujący o właściwościach fizykochemicznych jest odczyn pH i odpowiednia zawartość wapnia w glebie.
W Polsce obniża się odczyn i zakwaszenie gleb
Jak wiemy, w Polsce prawie wszystkie gleby wytworzone są na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce. Na zakwaszenie gleb wpływ ma skała macierzysta i klimat. Podstawową jednak przyczyną zakwaszania się gleb jest to, że wraz z plonami każdego roku zabieramy wapń z gleby (dane w Tabeli 1), a proces ten przyśpiesza stosowanie zakwaszających nawozów azotowych (Tabela 2).
Klimat Polski i pokrywa glebowa sprzyjają też procesowi wymywania wapnia (także magnezu), skutkiem czego jest systematyczne obniżanie odczynu i zakwaszenie gleb. Znaczenie wapnia z nawozów wapniowych jest olbrzymie.
Wapń jest potrzebny do uregulowania odczynu pH gleby i trzeba wiedzieć, że jest to pierwiastek, którego w glebie i w roślinie nie da się zastąpić żadnym innym pierwiastkiem. Dziś rozpoczynamy cykl porad dotyczących wapnowania i przypominamy znaczenie wapnia w glebie.
Najwięcej zakwaszonych gleb (ponad 60%) ...