StoryEditorRzepak

Osypywanie łuszczyn rzepaku zabiera nawet 0,5 tony nasion

21.08.2019., 11:08h
Zbiór rzepaku zawsze wiąże się z ryzykiem dużych strat w plonie nasion, które mogą dochodzić nawet do 30%. W skrajnie niekorzystnych warunkach i przy źle przystosowanym i wyregulowanym kombajnie straty mogą być wyższe. Oczywiście jest to wynikiem cech biologicznych rzepaku. 
Czynnikami utrudniającymi zbiór i zwiększającymi straty nasion są: nierównomierne dojrzewanie łanu, silna reakcja rzepaku w czasie dojrzewania łuszczyn na zmiany wilgotności, skłonność łuszczyn do pękania i osypywanie się nasion. Dlatego istotne znaczenie dla ograniczenia ilościowych i jakościowych strat plonu rzepaku ma właściwe przygotowanie do zbioru. To teraz, jak herbata po obiedzie. Piszę o tym w ostatniej chwili przed nowymi zasiewami rzepaku ozimego, bo wiele odmian jest odpornych na osypywanie. Jeżeli odmiany są kupione, warto sprawdzić jak się pod tym względem prezentują. Warto dopytać hodowcę, czy odmiana jest wyhodowaną w systemie Ogura CMS, bo właśnie te są odporne na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion.  

Łuszczyny pękają i się otwierają? To normalne! 

Pękanie i otwieranie się łuszczyn jest naturalną cechą rzepaku. Z tego powodu straty nasion mogą być znaczne, kilkudziesięcioprocentowe. Straty z tego powodu nawet w dobrych warunkach pogodowych zawsze mają miejsce. Podstawową przyczyną pękania łuszczyn rzepaku są gwałtowne zmiany wilgotności, jakim zostają poddane łuszczyny w okresie dojrzewania. W czasie deszcz...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 21:22