StoryEditorKukurydza

Pasze dla krów z kukurydzy – LKS, CCM i crimping. Co one dają?

12.09.2019., 23:09h
Niedawno pisaliśmy o określaniu dojrzałości kiszonkarskiej kukurydzy i zasadach jej zbioru na kiszonkę z całych roślin. Kiszonka z kukurydzy jest najmniej kłopotliwą paszą do sporządzenia.
Jeżeli kukurydza ma już zbyt dużo suchej masy w całych roślinach, warto rozważyć możliwość sporządzenia innych pasz objętościowych z kukurydzy. To pewna alternatywa, ale trzeba mieć świadomość, że takie kiszonki będą bardziej skoncentrowane i tonażowo będzie ich mniej. O czym mowa? O LKS, CCM, crimping.

Modyfikowany LKS

Typowy, książkowy LKS (Liesch Kolben Schrot) sporządza się tylko z kolb kukurydzy z koszulkami zbierając materiał do kiszenia za pomocą sieczkarni wyposażonych w zrywacze kolb. Ta technologia jest zalecana dla gospodarstw o wysokiej wydajności mlecznej krów. Głównym jej zadaniem jest uzupełnienie energii w dawkach żywieniowych.

Znacznie łatwiej przeskakując barierę techniczną zbioru, można sporządzić LKS modyfikowany wykorzystując sieczkarnię. Taki zbiór widziałem kilka razy na dniach pola a polega on na cięciu kukurydzy sieczkarnią na wysokości nieco poniżej osadzenia kolb (ok. 80  cm od ziemi, ale to trzeba ocenić w łanie, bo każda odmiana wiąże kolby na nieco innej wysokości). 

Modyfikowany LKS będzie miał tylko trochę mniej energii niż LKS tradycyjny i więcej włókna, bo do zakiszenia obok kolb z osadkami i koszulkami trafią górne części łodyg i liści. LKS należy traktować jako paszę objętościową, stosowaną wyłącznie w żywieniu przeżuwaczy.

Taka pasza o większej zawartości włókna (ok. 15% włókna w suchej masie) niż CCM, jest doskonałą paszą w żywieniu wysoko wydajnego bydła mlecznego. Zarówno kukurydzę na CCM, jak i LKS trzeba zbierać wcześniej niż kukurydzę na ziarno – głównie w celu lepszego zakiszania się. 

CCM 

W kiszonce z rozdrobnionych odkoszulkowanych kolb kukurydzy (Corn Cob Mix) znajduje się ziarno i osadki. Sporządzanie kiszonek z CCM zależy głównie od dostępności kombajnów z przystawkami do zbioru kolb kukurydzy. Całe kolby z osadkami rozdrabnia się i zakisza. Pasza ze względu na niewielką ilość włókna (3–4% w suchej masie) nadaje się dla trzody chlewnej, jak i dla bydła. Zbioru kolb kukurydzy na CCM dokonuje się przed pełną dojrzałością ziarna (kiedy ziarniaków nie da się już rozłupać paznokciem), gdy zawartość suchej masy wynosi ok. 40%. 

Przy tym sposobie zbioru uzyskuje się plon o 10-20% wyższy niż przy zbiorze samego ziarna. Kiszonka z odkoszulkowanych kolb stosowana jest głównie w żywieniu trzody chlewnej. Dla bydła dawka kiszonego CCM może być taka sama jak kiszonki z wilgotnego ziarna – do 8 kg dziennie na sztukę.

Crimping

Pasza uzyskiwana w technologii zakiszania gniecionego wilgotnego ziarna kukurydzy, zbóż i nasion strączkowych, to tzw. crimping. Do zakiszania najlepsze jest dojrzałe ziarno kukurydzy. Skrobia w ziarniakach zbieranych we wcześniejszych fazach wegetacji jest bardziej podatna na rozkład w żwaczu. Kiszenie zbyt suchego ziarna kukurydzy, co w naszych warunkach klimatycznych praktycznie się nie zdarza, wymaga dodatku do niego odpowiedniej ilości wody. Wskazane jest również dodanie środków wspomagających zakiszanie. 

Kukurydza nadaje się na crimping przy wilgotności ziarna powyżej 32% do maksymalnie 40%, czyli tyle, ile zwykle wynosi wilgotność przy normalnym zbiorze na ziarno. Przy korzystaniu z usługowego sporządzania takiej paszy w rękawach foliowych, firmy wykorzystują wydajne gniotowniki, które są wyposażone w dozowniki do aplikacji środków konserwujących i dodawania wody do materiału zbyt suchego. Crimping z gniecionego ziarna kukurydzy można sporządzać także w silosach, na pryzmach i w big-bagach. 

Piszemy o możliwości sporządzenia alternatywnych do kiszonki pasz objętościowych ponieważ monitoring suchej masy prowadzony przez firmę Limagrain wskazuje na gwałtowne dosychanie kukurydzy. Informacje o wynikach monitoringu można znaleźć na naszej stronie internetowej i stronie Limagrain (www.lgseeds.pl/ekspert-kiszonkowy). 



Zbioru kukurydzy z przeznaczeniem na LKS modyfikowany dokonujemy praktycznie w tej samej fazie co na kiszonkę z całych roślin, ale bardziej w kierunku górnej optymalnej zawartości suchej masy. Rośliny na LKS kombinowany kosimy na wysokości nieco poniżej linii osadzenia kolb (ok. 80 cm od ziemi)


Marek Kalinowski
fot. Marek Kalinowski 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 21:19