StoryEditorSzkodniki

Pchełki powodują pierwsze straty we wschodzącym rzepaku. Jakie zagrożenia powodują?

27.09.2022., 11:09h
Od 2020 r. możliwości ograniczania szkodników rzepaku jesienią poprawiła się. Przede wszystkim są na rynku zaprawy ograniczające szkodniki: Lupimosa 625 FS, Buteo Star czy też biologiczna zaprawa Integral Pro.

Jest też kilka produktów w formulacji MG z cypermetryną do ograniczania śmietki kapuścianej i pchełki rzepakowej, które można było zastosować doglebowo podczas siewu rzepaku przy użyciu podłączonego do siewnika aplikatora do granulowanych środków ochrony roślin. Jest też obecnie sporo insektycydów do nalistnego stosowania w celu ograniczania szkodników rzepaku.

Pierwsze do ataku na rzepak ruszają pchełki ziemne

Rzepakowi jesienią zagraża spora armia szkodników: pchełki ziemne, pchełka rzepakowa, gnatarz rzepakowiec, mszyca kapuściana, śmietka kapuściana i tantniś krzyżowiaczek. W pierwszej kolejności wschodzące rośliny zagrożone są pchełkami ziemnymi i pchełką rzepakową. Biologię tych szkodników dzisiaj przypomnimy. Ich powschodowe ograniczanie nie jest trudne, wszak pod warunkiem równych wschodów rzepaku. Powodowane przez pchełki małe uszkodzenia i nawet mała ich presja prowadzą do przyhamowanie wzrostu roślin, wnikanie przez uszkodzenia sprawców chorób grzybowych, zmniejszenia zimotrwałości roślin i opóźnionych strat uszkodzonych plantacji wiosną.

Pierwsze do ataku na rzepak ruszają pchełki ziemne wygryzające otworki w l...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 06:43