Specjalizuje się w badaniach fizykochemicznych gleby, wody i tkanek roślinnych, mikrobiologicznych badaniach żywności, badaniach molekularnych i badaniach pozostałości pestycydów.
Innowacje w celu skutecznej walki z patogenami upraw
Fertico stale rozwija wdrożone technologie badawcze m.in. w zakresie diagnostyki molekularnej patogenów. W br. otrzymała prestiżową nagrodę w konkursie im. Prof. Szczepana A. Pieniążka na targach TSW. Jury konkursu wyróżniło inwokacyjność technologii badawczej DNAexpress, która pozwala na bardzo szybkie i dokładne ustalenie sprawcy danych objawów chorobowych.
– Naszą firmę tworzy zespół posiadający profesjonalne wykształcenie oraz wieloletnią praktykę w wykonywaniu badań na potrzeby rolnictwa i żywności. Do naszych stałych klientów należą zarówno duże koncerny zlecające badania cykliczne, jak i średnie oraz małe firmy z sektora rolniczego, które realizują pojedyncze projekty badawcze – mówi Karolina Felczak-Konarska z Fertico Sp. z o.o.
Firma posiada m.in. akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025, zatwierdzenie Państwowego Inspektora Sanitarnego uprawniające do badań wody oraz certyfikat zgodności z zasadami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej w zakresie badań pozostałości środków ochrony roślin.
Jakie działania dotyczą rolnictwa zrównoważonego?
– Wdrażanie modelu rolnictwa zrównoważonego wiąże się m.in. z koniecznością optymalnego zarządzania glebą i substancjami odżywczymi, jak również jakością i bezpieczeństwem żywności. Dzięki badaniom w całym łańcuchu żywnościowym, od pola do stołu, można pomóc producentom rolnym i przetwórcom w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju określonych przez Europejski Zielony Ład i nową WPR − mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.
Marek Kalinowski Za informacją ASAP
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 22. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.